Haber

4 Eylül Bağımsızlık Günü olsun!

SİVAS (İGFA) – CHP Sivas Milletvekili ve Parti Meclisi (Başbakan) Üyesi Ulaş Karasu, Sivas Kongresi’nin 104’üncü yılında Türkiye Büyük Millet Meclisi Başkanlığı’na anlamlı bir yasa teklifi sundu. Karasu, 4 Eylül’ün “Kurtuluş Günü” olarak kutlanması gerektiğini vurguladı.

CHP Milletvekili Karasu, 4 Eylül Sivas Kongresi’nin 104. yıl dönümü dolayısıyla yayınladığı mesajında, Sivas’ın coğrafi konumu ve stratejik değeriyle tarih boyunca askeri, ticari ve idari bir merkez olduğunu, aynı zamanda da “Güvenli şehir” olarak kurtuluş ve kuruluş açısından çok değerlidir. görevi üstlendiğini belirtti. Karasu, “Kurtuluş destanımızın yol haritası 104 yıl önce bu topraklardan çizildi” diyen Karasu, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“İşgal altında ve yoksulluk içinde olan Anadolu’nun her bölgesinden temsilciler, Ulu Önder’in büyük öngörüsüyle, Anadolu’nun “güvenli yeri” olan, Milli Mücadelemizin idari merkezi olan Sivas’ta bu ülkenin kaderini değiştirdiler. Mustafa Kemal ATATÜRK. Milletimiz, Sivas Kongresi’nde ortaya konan ve alınan irade birliği ile Milli Kurtuluş Mücadelesini zaferle sonuçlamıştır. Sevgili Atatürk, ‘Burada bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar alındı. ‘4 Eylül Sivas Kongresi ve Sivas’ın önemi’ sözleriyle tarihimizden hiç silinmemiştir. 1919 yılında Samsun’a çıkışla başlayan uzun yolculukta; Vatanın milli sınırlar içerisinde bağımsız ve bölünmez bir bütün olarak tescil edildiği karargâh olan ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temelini oluşturan bu kongre, biz Sivaslıların gururu olan Sivas’ın onurudur.

HER ADIMDA KARARLAR

Karasu, mesajında, “Bugün, Sivas Kongresi’nde alınan ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti’nin temellerini oluşturan kararlara sadık kalmanın bilinci ve sorumluluğuyla attığımız her adımı atıyoruz.”

“Ulu Önderimizin Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılında bize gösterdiği muasır medeniyet hedefinden bir an bile ayrılmadan, aklın ve bilimin öncülüğünü benimseyerek; Yetimlerin şahı Cumhuriyetimizi ikinci yüzyılında kalıcı olarak demokrasiyle taçlandırma yolunda emin adımlarla ilerliyoruz. Bu duygu ve düşüncelerle, Milli Mücadele tarihinde özel bir yere sahip olan Sivas Kongresi’nin 104’üncü yıl dönümünü kutluyor, Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk ve çalışma arkadaşlarını, kongre delegelerini ve hemşehrilerimizi bir kez daha anıyorum. Kongreye ev sahipliği yapan Sivas’a saygı ve şükranlarımı sunuyorum. ”

4 EYLÜL Kurtuluş Bayramımız KUTLU OLSUN

Sivas halkının tek vücut olarak büyük bir inanç ve güvenle vatanın bağımsızlık mücadelesine zafere giden yolu açtığını vurgulayan CHP’li Karasu, TBMM Başkanlığı’na anlamlı bir yasa teklifi sundu. Mustafa Kemal Atatürk’ün “Bir milletin kurtuluşunu hazırlayan kararlar burada alınmıştır” sözlerine dikkat çeken Karasu, “Atamızın veciz sözünden yola çıkarak; Hem Sivas’ın tarihi öneminin anısını yaşatmak hem de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıl dönümünden itibaren tüm yurtta ve yurt dışında, Sivas Kongresi’nin toplandığı 4 Eylül tarihinin ‘Kurtuluş Günü’ olarak kutlanması Kongre ve bu mücadeleye destek veren tüm Kuvayi Milliye şehitleri. Özel ve farklı bir anlamı olacak.”

payas-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu