Haber

663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşlerinde Yeni Format Uygulanacak

Gelecek yıl 5-7 Temmuz tarihlerinde düzenlenecek 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde uygulanacak yeni formatta direkt kafa boyuna güreşecek 24 başpehlivan belli oldu.

Türkiye Klasik Güreş Federasyonu Kırkpınar’da format değiştirerek 7 etaptan oluşan lig prosedürünü başlattı.

CW Energy Türkiye Yağlı Güreş Ligi’nin ilk etabı, 20-21 Mayıs tarihlerinde Manavgat Belediyesi’nin 10. Yağlı Güreşleri ile başladı. Lig, 10-11 Haziran’da Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Sekapark Yağlı Güreşleri ve 24-25 Haziran’da Şahinbey Belediyesi Yağlı Güreşleri ile devam etti. Kırkpınar’ın ardından puanlarını artırmak isteyen pehlivanlar, 22-23 Temmuz’da Geleneksel Aybastı Perşembe Yaylası Ordulu Mustafa Pehlivan Yağlı Güreşleri, 5-6 Ağustos ve 19-20 Ağustos’ta ise Bursa Büyükşehir Belediyesi 15. Softaoğlu Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri’ne katılacak. Yunus Emre Belediyesi 8. Geleneksel Yuntdağı Yağlı Güreşlerine katıldı. Lig, 2-3 Eylül tarihlerinde 63. Geleneksel Kurtdereli Mehmet Pehlivan Yağlı Güreşleri ile tamamlandı.

Skor tablosunda ilk 24’e giren başpehlivan, gelecek yıl doğrudan Kırkpınar’da güreşecek. 663. Tarihi Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nde 32 pehlivan güreşecek, organizasyon öncesinde yapılacak ön elemeyi geçen 8 pehlivan da katılma hakkı kazanacak.

Lig tarzı diğer boylarda yarışacak güreşçi sayısını etkileyecek ve 64 güreşçi farklı boylarda yarışacak. Böylece Kırkpınar’da yarışacak sporcu sayısı önceki yıllara göre üçte bir oranında azalacak.

Seyir keyfini arttıracağı yönünde yaygın görüş var.

Yeni sistemde güreşçi sayısının az olması, güreş otoritelerinin geleneğe aykırı olduğu gerekçesiyle eleştirdiği puanlama yönteminin de kaldırılmasına olanak tanıyacak.

Lig yöntemine kadar Kırkpınar’da güreşçi sayısının fazla olması nedeniyle “altın nokta” adı verilen bir sistem uygulanıyordu.

Eşleşen güreşçilerin 40 dakika boyunca güreşip kaybetmemeleri durumunda kesintisiz olarak altın puan verilecek ve ilk puanı alan kazanan sayılacaktı.

Bu durum özellikle uzun boylu pehlivanların güreşlerinde izleme zevkini azaltmaktadır. Bir yıl boyunca verdikleri mücadelenin karşılığını almak isteyen güreşçilerin çoğunluğu, güreşi 40 dakikadan az süren etkinlikle altın puan bölümüne taşıyıp puan alarak kazanma stratejisini esas aldı.

Kırkpınar’a katılma hakkı kazanan güreşçiler

Ligin en çok puanı Orhan Okul aldı. Okulu 71 puanla Ali Gürbüz 62 puanla, Serhat Gökmen, Hüseyin Gümüşalan 42’şer puanla ve bu yılın başpehlivanlarından Yusuf Can Zeybek 40 puanla takip etti.

Bu isimlerin dışında İsmail Balaban, İsmail Koç, Serdar Yıldırım, Mehmet Yeşil Yeşil, Mustafa Batu, Ertuğrul Dağdeviren, Fatih Atlı, Nedim Gürel, Mustafa Taş, Mustafa Doğan Özkaya, Ali İhsan Batmaz, Enes Doğan, Osman Kan, Osman Aynur, Mustafa Arslan. , Turan Balaban, Furkan Durmuş Altın, Özkan Yılmaz, Süleyman Başar, Kırkpınar’a doğrudan katılım vizesi alan isimler arasında yer aldı.

Türkiye’nin başpehlivanları Orhan Okul, Ali Gürbüz, İsmail Balaban, Yusuf Can Zeybek, Mehmet Yeşil Yeşil ve Fatih Atlı’nın da doğrudan katılma hakkı bulunuyor.

Kura çekimi ve maçlar nasıl olacak?

Federasyonun maç kural ve yönetmeliklerine göre ilk 24’e giren güreşçilerden ilk sekizi birinciyi, ikinci sekizi ikinciyi, üçüncü sekizi ise üçüncüyü oluşturacak. Ön elemedeki sekiz güreşçi dördüncü potayı oluşturacak.

Çekiliş birinci ve dördüncü, ikinci ve üçüncü torbalar şeklinde yapılacaktır.

İlk turun ardından yapılacak kura çekiminde ligde sıralaması daha yüksek olan ilk sekiz güreşçi birinci torbaya, diğer sekiz güreşçi ise ikinci torbaya çıkacak.

Çeyrek final ve sonraki turlarda tek torbada karma kura çekilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu