Ekonomi

9 yılda 7 bin 368 kripto para öldü

Piyasa değerine göre en büyük kripto para olarak kabul edilen, Bitcoin’in ortaya çıktığı 2008 yılından bu yana alternatif kripto para birimlerinin sayısı da arttı. CoinMarketCap bilgileri yeni sayının 9.300’e yaklaştığını gösterirken, CoinGecko araştırması 7.368 kripto paranın 9 yılda başarısız olduğunu ortaya koydu.

Finansal ekosisteme 2008 yılında giren ve blockchain teknolojisinin gelişmesiyle birlikte yıllar geçtikçe sayıları artan kripto para birimlerinin büyük bir kısmı da hem geliştiriciler hem de yatırımcılar tarafından terk edilmiş durumda. CoinMarketCap’te listelenen aktif kripto paraların sayısı 9.295 iken, CoinGecko tarafından yapılan bir araştırmada 2014’ten bu yana terk edilen ve “ölü” olarak adlandırılan kripto paraların toplam sayısının 7.368 olduğu ortaya çıktı.

Konuyla ilgili değerlendirmelerini paylaşan Gate.io Türkiye Operasyon ve İş Geliştirme Müdürü Kutluhan Akçın, “Ekosistemin genişlemesi, yeni teknolojilerin gelişmesi gibi faktörler, blockchain üzerinde yeni bir kripto para altyapısının geliştirilmesini mümkün kıldı. Her ne kadar bu üretim hızı piyasayı hızla büyütse de geliştirilen kripto paraların çoğu zamanla terk edildi” dedi.

Kripto odaklı bilgi toplayıcı CoinGecko’nun 2014’ten 2022’ye kadar terk edilen kripto para birimleri üzerine yaptığı araştırmada, 9 yıllık süre boyunca her yıl listelenen ortalama 947 kripto para biriminin başarısız olduğu ortaya çıktı. Analiz, platformda listelenen ve bu süreçte listeden çıkarılan veya devre dışı bırakılan kripto para birimleri üzerinde gerçekleştirildi. CoinGecko gibi platformların piyasayı anlamak için değerli kaynaklar olduğuna dikkat çeken Akçın, “Örneğin herhangi bir ticari işleme tabi olmayan kripto paralar 2 aylık bir sürede listelerden çıkarılabilir. Öte yandan bazı kripto para projelerinin dolandırıcılık ve hile amaçlı üretildiği ve bu projelerin ‘ölü’ kripto paralar arasında anılmaya başlandığı zamanla anlaşılabiliyor. Projeyi geliştiren ekiplerin kendi topluluklarıyla iletişim halinde olması, geliştirme faaliyetlerini sürdürmesi ve yenilikleri duyurması da kriterlerin ortasında yer alıyor. (HABER MERKEZİ)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu