Ekonomi

AB’nin yeni önceliği: Türkiye-Bulgaristan sınırı

2020 ve 2021’de Covid-19 pandemisi sayesinde “düzensiz göç”, “yasa dışı giriş” ve “mülteci krizi” gibi kavramları unutan Avrupa, 2022’de ise salgının etkisinin azalmasıyla yeniden “kitlesel göç”ü hatırladı. Pandemi ve Ukrayna Savaşı’nın etkisi.

Öyle ki 2022’de 330 bin kişi yasa dışı yollardan Avrupa Birliği üye ülkelerine girdi. Bu da 2016’dan bu yana en büyük rakam.

Göç, uzun bir aradan sonra Avrupa Birliği’nin resmi gündemi olacak. 9-10 Şubat tarihlerinde Belçika’nın başkenti Brüksel’de bir araya gelecek olan AB başkanları, ana gündem maddesi olarak göçü ele alacak.

AB’nin neden yeniden göçü gündemine aldığını daha iyi anlamak için AB’nin sınır muhafız teşkilatı Frontex’in 2022 raporuna bakmak gerekiyor.

Rapora göre göçmenler Avrupa’ya 6 noktadan giriyor: Batı Afrika, Batı Akdeniz (İspanya-Fas), Orta Akdeniz (İtalya-Libya), Ege (Türkiye-Yunanistan), Batı Balkanlar ve Doğu sınırı (Polonya).

Bu noktalardan Avrupa’ya giriş yapanların 71 bini kaçak yollardan İngiltere’ye girerek 7’nci destinasyonu açtı.

İşte Frontex’in raporundan notlar:

2022’deki en büyük girişler Balkanlar ve Ege’den geldi.

Girişlerin yüzde 45’i Balkanlar’dan geldi.

Suriyeliler, Afganlar ve Tunuslular 2022’de AB’ye kaçan üç ülkenin vatandaşları.

Suriyeliler, Afganlar, Türkler ve Tunuslular AB’ye çoğunlukla Batı Balkan rotasından, Mısırlılar, Bangladeşliler, Tunuslular ve Suriyeliler ise Orta Akdeniz’den giriyor.

Pakistan, Hindistan, Burundi, Küba, Nijerya gibi ülkelerden AB’ye gelenlerin sayısında artış var.

50 farklı ülkeden göçmen İngiltere’ye girmek istedi.

Türkiye-Bulgaristan, Avrupa Birliği’nin öncelik verdiği dış amaçların başında gelmektedir. AB Konseyi, bu sınır için yapılacak güçlendirme çalışmalarında diğer üye ülkelerin de yer almasının açık olduğunu belirtmektedir.

Avusturya Başbakanı Karl Nehammer, AB’den Türkiye-Bulgaristan sonunu güçlendirmek için 2 milyar avro ayırmasını talep etmişti. Avusturya, Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen bölgesine girme başvurularını veto ediyordu.

AB, dış sınırlar başlığı altında ayrıca Akdeniz’de Tunus, Libya ve Mısır’a denizde ve karada sınır gözetlemesi için ekipman ve eğitim üssü sağlamayı, Sırbistan, Arnavutluk, Karadağ ve Bosna-Hersek’e Frontex sınır muhafızları göndermeyi hedefliyor. Batı Balkanlar’da, sistematik olmayan göçmenleri önlemek için. Göçmenleri AB’ye gelmeden caydırmak için sonunda hepsini kayıt altına almak ve özellikle sosyal medya aracılığıyla bilgilendirme kampanyaları başlatmak istiyor.

haber-cekmekoy.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu