Haber

Afetten etkilenen vatandaşlar anahtarlarını aldıkları evlerine döndü

Afetzede vatandaş anahtarını aldığı evine kavuştu

HATAY – Depremin vurduğu Hatay’ın Payas ilçesinde yaşayan afetten etkilenen vatandaş, yeni evinin heyecanını eşiyle paylaştı.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, depremin ardından yüzyılın felaketinde büyük yıkıma uğrayan Hatay’ın yeniden imarı için çalışmalara başladı. TOKİ tarafından depremin ardından üretimine başlanan ve teslimata hazır hale gelen afet konutlarının yararlanıcıları, 3 Şubat’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde yapılan kurayla belirlendi. Çekilişle belirlenen vatandaşlar 4 Şubat’ta evlerine kavuştu. Yüzyıl felaketinin yıl dönümünde depremzedelerin yeni evlerine kavuştuğu Payas ilçesinde 1. Etap projesi kapsamında yapımı tamamlanan 827 konut evlerine teslim edildi. hak sahipleri.

Hatay’ın Payas ilçesine bağlı Fatih Mahallesi’nde depreme yakalanan Ramazan Çelen, depremde evini kaybetti. Emekli olan Çelen, yeni evinin anahtarlarını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’dan aldı. Çelen, yeni evini görüp eşiyle birlikte evi gezerken, onların mutluluğu ve heyecanı yüzlerinden okunuyordu.

“Deprem olduğunda hareket edemedik”

6 Şubat depreminde büyük bir depremle uyandıklarını belirten Ramazan Çelen, “Deprem olduğunda hareket edemiyorduk. Zorlukla evden dışarı çıktık. Aynı şeyleri tekrar yaşamak kötü bir durumdu. “Allah bir daha böyle bir durumu bize göstermesin” diye konuştu. “Çok sevindirici ve çok güzel. Çok harikaydı. Allah devletimize zarar vermesin. Allah Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a uzun ömürler versin. Katkıda bulunan herkese teşekkür ediyorum” dedi.

“530 konutu mart ortasında teslim edeceğiz”

Payas Belediyesi Afet İşleri Müdürü Fatih Beluk, Payas Afet konutlarının anahtarlarının sahiplerine teslim edildiğini belirterek, “Evleri bugün itibarıyla vatandaşlarımıza teslim etmeye başladık. Aynı zamanda 3’ünü de teslim edeceğiz. Kuzeyde +1 530 ev, diğer evlerle birlikte Mart ortasında.” İfadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu