Yaşam

‘Arabuluculuk Bienali’ Artİstanbul Feshane’de açıldı

Sanatçı Prof. Thomasz Wedland ve ekibi tarafından 2008 yılında kurulan Arabuluculuk Bienali’nin 2023 standı, Cumhuriyetin 100. yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) ev sahipliğinde Artİstanbul Feshane’de açıldı.

Bienalin açılış programında konuşan serginin küratörlerinden Beral Madra, arabuluculuk kelimesinin arabuluculuk anlamına geldiğini belirterek, serginin küratörlüğünü Marianne Wagner ve Mehmet Lütfi Şen ile birlikte yapmak konusunda memnuniyetle anlaştıklarını söyledi.

‘KÜRESEL MUHTEŞEM BİR ÇAĞDAŞ SANAT ÜRETİMİ VAR’

Thomasz Wedland’ın daha önce Avrupa kentlerinde düzenlediği 9 bienalden sonra 10’uncu bienali İstanbul’da düzenlemek istediğini belirten Madra, “Çok büyük bir ekip çalışmasıydı. Bienaller artık küratörle yapılamaz. Çünkü inanılmaz bir katılım var.” Dünyada küresel çağdaş sanat üretimi, sanatçıları tanımak “İlişki kurmak o kadar da kolay değil. Burada vurgulamak istediğimiz şey, insanlar arasındaki ilişkilerin sanat yoluyla geliştirilebileceği fikridir” dedi.

Standın küratörlerinden Beral Madra

‘İSTANBUL MUHTEŞEM BİR ŞEHİR’

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yetenekli Polat, İstanbul’un çekim noktası olarak iddialı bir şehir olduğuna dikkat çekerek, “Bu iddialı şehir tarih boyunca hiçbir övünmeden, kibirlenmeden fikir, kültür ve sanat emeğinin taşıyıcısı ve yansıması olmuştur. ” dedi.

Bienalin dünya sanatçılarıyla İstanbul’da buluşması açısından önemine dikkat çeken Polat, “44 ülkeden 17 küratör ve 154 sanatçının bir araya geldiği bir sergiyle karşınızdayız.”

İBB Heritage ve IBB Culture ortaklığında düzenlenen Arabuluculuk Bienali’nde resimler, üç boyutlu enstalasyonlar, fotoğraf ve videolar yer alıyor.

‘Ben Öteki Sen’im, Sen Öteki Ben’ başlığı altında 17 küratörün işbirliğiyle hazırlanan bienal, 11 Aralık tarihine kadar ziyarete açık olacak. (KÜLTÜR SANAT HİZMETİ)

silopihaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu