Yaşam

Artık sadece Hukuk Fakültesi’nden mezun olmak yetmeyecek: Yeni sistemde nasıl avukat olunur?

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, avukat olmanın artık o kadar kolay olmayacağını açıkladı.

Türkiye’de hukuk fakültelerinin çokluğuna değinen Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, özellikle savunmada görev yapan avukat sayısının fazla olması nedeniyle gelecekte güçlü savunma açısından eksikliklerin giderilmesi gerektiğini söyledi:

“Hukuk fakültelerimizin sayısı fazla. Bu fazlalıktan dolayı savunma alanında çalışan avukatlarımız başta olmak üzere mezun sayımızın fazla olması nedeniyle önümüzdeki süreçlerde oradaki güçlü savunma açısından eksiklikleri gidermemiz gerekiyor. Bu anlamda kontenjan sınırlaması yapıldı. Kontenjanın yüz bine düşürülmesi için çalışıyoruz. Hukuk Hukuk Fakültesi’nden mezun olan kardeşlerimiz artık doğrudan avukatlık stajına başlayamayacak veya hakimlik alamayacaklar. hemen savcılık sınavına girilecek. Hukuk fakültesinden mezun olan genç bir kardeş ilk önce sınava girecek. Bu sistem önümüzdeki yıldan itibaren başlayacak. Avukatlık mesleğine giriş sınavını geçen kardeşimiz avukat olmak isterse, o sınavı geçenler avukat olabilir. Avukat stajına başlayın. .”

Yeni sistem ne zaman yürürlüğe girecek? Avukat olmak için ne yapmak gerekir?

Uygulanması planlanan yeni sistemde hukuk meslekleri için giriş sınavı yapılması planlanıyor. 2024 yılında başlayacak sistem, avukatlık stajını tamamlamak için dahi sınava girmeyi gerektirecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu