İş

Bakan Nabati, ödemeler dengesi ve işgücü istatistiklerine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, 6 Şubat’ta yaşanan depremlere rağmen cari dengenin beklentiler doğrultusunda gerçekleştiğini belirterek, “Altın ve enerji hariç cari denge 834 milyon dolar fazla verdi.” terimleri kullandı.

Bakan Nebati, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Şubat ayı ödemeler istikrarı istatistikleri ile Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) işgücü istatistiklerini değerlendirdi.

Rotalarını Türk Ekonomik Modeli ile çizdiklerini ve emin adımlarla yollarına devam ettiklerini vurgulayan Nebati, başta turizm olmak üzere ekonomide döviz kazandırıcı hizmetlere ve ihracata öncelik veren bir anlayış sürdürdüklerini ifade etti.

yıllık ihracat 255,7 milyar dolara ulaştı

Mart 2023’ün prestijiyle ekonominin yıllık ihracatının 255.7 milyar dolara ulaştığına işaret eden Nebati, “6 Şubat’ta yaşanan deprem felaketlerine rağmen cari dengemiz beklentiler doğrultusunda gerçekleşti. Altın ve enerji hariç cari denge verdi. 834 milyon dolar fazla.” değerlendirmesini yaptı.

Çalıştıklarını, ürettiklerini ve ihracat yaptıklarını belirten Nebati, şunları kaydetti:

“Bu sayede istihdamımız artıyor, işsizlik azalıyor. Küresel salgın sonrası 6.4 milyon insanımız istihdama katıldı. İstihdamda 31 milyon 460 bin kişiye ulaştık. Depremlerin yaşandığı şubat ayında genç işsizliği yüzde yüz arttı” Bir önceki aya göre 0,7 puan azalarak yüzde 19,2 oldu.”Kısacası rotamız doğru, yolumuz belli. Enflasyondaki düşüş üretim, ihracat ve istihdamla kalıcı hale geliyor.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu