Ekonomi

“BM Güvenlik Konseyi, iklim değişikliğinin tetiklediği çatışma risklerini yönetmeli”

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Arnavutluk, Gana, Malta, Mozambik ve İsviçre’den temsilciler New York’taki BM binasında bir araya gelerek basına açıklamalarda bulundu.

Burada konuşan BAE İklim Değişikliği ve Çevre Bakanı Mariam Almheiri, “İklim değişikliği, barış ve güvenlik arasındaki bağlantılar inkar edilemez.” dedi. söz konusu.

Kıt kaynaklar, değişen tarımsal düzenlemeler, temel altyapıların yok edilmesi ve insanların yerinden edilmesi gibi faktörlerin çatışma ve şiddeti tetiklediğine işaret eden Almheiri, iklim değişikliğinin insan yaşamını, geçim kaynaklarını ve ekosistemleri etkileyeceğini kaydetti.

Bölgesel ve küresel istikrarın da etkileneceğine işaret eden Almheiri, tek bir ülke veya kuruluşun bunu aşmasının mümkün olmadığını belirterek, “Çok taraflı sistemin tüm güçlerini kullanarak her duruma uygun çözüm üretmesi gerekiyor. ” dedi.

“BM Güvenlik Konseyi, iklim değişikliğinin tetiklediği çatışma risklerini yönetmeli”

İsviçre Dışişleri Bakanlığı Müsteşarı Büyükelçi Livia Leu, “BM Güvenlik Konseyi, iklim değişikliğinin tetikleyeceği çatışma risklerine hazırlık ve yönetim sorumluluğunu yerine getirmelidir” dedi. söz konusu.

Bunun için öncelikle veri toplama ve analiz yapılması gerektiğini belirten Leu, BM’nin iklim değişikliğinin BM barışı koruma operasyonlarını nasıl etkileyeceğini araştırması gerektiğini kaydetti.

kepsut-haber.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu