İş

Bolat: Ekonomilerimiz arasındaki bu anlaşmanın ardından…

Bakan Polat, Pakistan’ın Ankara Büyükelçiliği’nde “Pakistan Savunma Günü” nedeniyle düzenlenen resepsiyona katıldı.

Burada yaptığı konuşmada Pakistan Savunma Günü’nü kutlamaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Bolat, Pakistan Savunma Günü’nde milletini cesaret ve kararlılıkla savunan cesur insanların gösterdiği fedakarlıkların anıldığını söyledi.

Türkiye ile Pakistan’ın benzersiz ve kalıcı bir kardeşlik bağına sahip olduğuna işaret eden Bolat, “Bu bağ diplomasinin ötesine uzanıyor. Kökleri ortak değerlere, ortak hedeflere, birbirlerinin tarih ve kültürüne dair derin anlayışa dayanıyor. Dostluğumuz dimdik ayaktadır.” Zamanın sınavı ve her geçen gün güçlenerek devam ediyor.Pakistanlı kardeşlerimizin milli mücadelemizdeki desteğini her zaman hatırlayacağız.İnanıyorum ki mücadelemizde omuz omuza olmasaydık hiçbirimiz var olmayacaktık. bağımsız uluslar olarak.” dedi.

“2021’den bu yana ticaret hacmi 1 milyar dolar seviyesini aştı”

Türkiye ve Pakistan’ın her zaman güvenli müttefik olduklarını ve küresel zorlukların üstesinden gelmek için birçok uluslararası platformun ortasında yer aldıklarını vurgulayan Bolat, şu değerlendirmelerde bulundu:

“Bölgede barış ve istikrara yönelik ortak taahhüdümüz, ticaret ve ekonomi, terörle mücadele, bölgesel güvenlik ve insani yardım dahil olmak üzere çeşitli cephelerde yakın işbirliğine yol açtı. Bugün ülkelerimiz arasındaki ekonomik işbirliğinin mevcut durumundan gurur duyuyoruz. Yıllar geçtikçe ticari bağlantılarımız gelişti. 2021 “Ticaret hacmimiz 2007’den bu yana 1 milyar dolar seviyesini aştı. Bu yıl yürürlüğe giren Ticaret Anlaşması ticaretimize ivme kazandıracak. Bu anlaşma sonrasında ekonomilerimizin ortasında entegrasyonun daha da artmasını bekliyoruz. Şu anda lider konumdayız. Türk şirketleri Pakistan’da başarıyla faaliyet gösteriyor.”

“Türkiye ve Pakistan savunma kapasitelerini geliştirmek için el ele çalışıyor”

Savunma sanayii iş birliğinin en önemli iş birliği alanlarından biri olduğunu belirten Bolat, Türkiye ve Pakistan’ın savunma kapasitelerini geliştirmek ve güçlendirmek için el ele çalıştığını söyledi.

MİLGEM projesinin 4’üncü gemisinin geçtiğimiz ay teslim edildiğini hatırlatan Bolat, şöyle konuştu:

“Pakistan’ın Super Mushshak eğitmenleri de Türk havacılık sahasına teslim edildi. Devam eden ve ileriye dönük daha birçok projemiz var. Bu ortaklık, uluslarımızın güvenlik çıkarlarını korumaya yönelik karşılıklı güvenimizi ve kararlılığımızı yansıtıyor. Birlikte ortak tarihimizi onurlandırıyoruz, başarılarımızı kutlayın ve daha da yakınlaşın. “İşbirliği ve refahın damgasını vurduğu bir geleceği sabırsızlıkla bekliyoruz. Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, Milli Savunma Günü vesilesiyle Pakistan’ı ve misafirlerini en içten tebrik ve selamlarını iletmek istiyorum. Milletlerimiz gerçek kardeş ve müttefik olarak yan yana durmaya devam etsin.”

haber-terme.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu