Yaşam

Büyükşehir’den anlamlı film gösterimi

Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin öncüsü Büyükşehir Belediyesi Dr. Sadık Ahmet’in hayat hikayesinin anlatıldığı “Sadık Ahmet” sinemasını vatandaşlarla buluşturdu.

 

Büyükşehir Belediyesi’nden anlamlı sinema gösterimi

 

Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin öncüsü Büyükşehir Belediyesi Dr. Sadık Ahmet’in hayat hikayesinin anlatıldığı “Sadık Ahmet” sinemasını vatandaşlarla buluşturdu. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, Vali Yardımcısı İsmail Gültekin, Dr. Sadık Ahmet’in eşi Işık Sadıkahmet, Dr. Sadık Ahmet’in kızı Funda Sadıkahmet, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Genel Lideri Hasan Küçük, Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Lideri Yüksel Öztürk, AK Parti İzmit İlçe Başkanı Halil Güngör Dokuzlar, MHP İl Lideri Murat Nuri Demirbaş, DSP İl Başkanı Halim Dedeoğlu, BBP İl Koordinatörü Metahan Küpçü, AK Parti İl SKM Lideri Alper Doğan, AK Parti İzmit Belediye Başkanı Adayı Muharrem Tutuş ve çok sayıda vatandaş katıldı. Yunanistan’da yaşayan Batı Trakya Türklerine yönelik baskılara karşı siyasi çaba gösteren Sadık Ahmet’in hikâyesini anlatan film, katılımcılar tarafından büyük beğeni topladı.

 

“OLAĞANÜSTÜ BİR FİLM”

Programda Dr. Sadık Ahmet anısına konuşmalar yapıldı. Kocaeli Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, konuşmasında şunları söyledi: “Batı Trakya Türklerinin hak ve özgürlük mücadelesinin lideri Dr. Sadık Ahmet’in anısına hazırlanan filmi değerli eşi, kızları ve Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği başkan ve üyeleriyle birlikte izledik. Olağanüstü bir film. Dr. şüpheli trafik kazasında hayatını kaybetti. Sadık Ahmet’in onurlu mirasının hikayesi hepimizi derinden etkiledi. “Bu filmin seyirciyle buluşturulmasına öncülük eden Kültür ve Turizm Bakanlığımıza ve TRT’ye ne kadar teşekkür etsek azdır” dedi. Konuşmalarının ardından Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Küçük, Önder Büyükakın’a çiçek takdim etti.

 

“GURURLUYUM”

Işık Sadıkahmet konuşmasında, Sadık Ahmet’le omuz omuza mücadele etmekten gurur duyduğunu ifade etti. Konuşmalarının ardından Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk, Işık Sadıkahmet’e çiçek takdim etti.

 

“BÜYÜKŞEHİR ŞEHİR’E TEŞEKKÜR EDİYORUM”

Bir diğer konuşmacı Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği Başkanı Hasan Küçük ise Sadık Ahmet’in hayatı boyunca gösterdiği emeklere saygı duyduğu ve anısına inşa edilen sinemayı vatandaşlarla buluşturduğu için Kocaeli Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür etti.

 

“HAYATINI BATI TRAKYA HALKININ DAVASINA ADADI”

Batı Trakya Türkleri Dayanışma Derneği İzmit Şube Başkanı Yüksel Öztürk de Sadık Ahmet’in ne kadar nadide bir insan olduğundan bahsetti. Öztürk, “Hayatta bizi sımsıkı bağlayan, ışık olan bazı insanlar var. Bugün filmi çekilen Sadık Ahmet de bahsettiğimiz özel insanlardan biri. Hayatını Batı Trakya halkının davasına adadı. O kadar büyük bir dava adamıydı ki sonunda bu dava uğruna canını verdi. Onu her geçen yıl daha çok özlüyoruz. “Bizim için son derece anlamlı olan bu filmin gösteriminden dolayı Büyükşehir Belediyesi’ne teşekkür ediyorum” dedi.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

dursunbey-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu