Haber

Cumhurbaşkanı Erdoğan 12 yıl sonra Mısır’ı ziyaret etti

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 12 yıl aradan sonra Mısır’ın başkenti Kahire’ye geldi. Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, Erdoğan’ı havalimanında törenle karşıladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Birleşik Arap Emirlikleri’ndeki (BAE) temaslarını tamamlayarak özel uçakla Mısır’a gitti. Havalimanına inen Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi tarafından törenle karşılandı.

Erdoğan, Mısır ziyareti sırasında Mısırlı mevkidaşı Sisi ile İttihatiye Sarayı’nda baş başa ve heyetlerarası görüşmelerde bulunacak, burada resmi törenle karşılanacak. Görüşmelerin ardından iki ülke arasındaki ilişkilerin ve Gazze’deki durumun ele alınacağı ortak basın toplantısı düzenlenmesi bekleniyor.

Erdoğan’a Mısır ziyaretinde eşi Emine Erdoğan, Dışişleri Bakanı Hakan Fidan, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır eşlik etti. .

Mısır-Türkiye ilişkileri

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Mısır’a son ziyaretini 2012 yılında gerçekleştirdi. Mısır’ın eski Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin 2013 yılında darbeyle devrilmesiyle iki ülke arasındaki ilişkiler bozuldu. Ankara ve Kahire’den heyetler, 2012 yılı başından bu yana birçok kez bir araya geldi. keşif konuşmaları. Haziran 2022’de dönemin Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, İslam Kalkınma Bankası’nın Kahire’deki yıllık zirvesine katılarak, 9 yıl sonra Mısır’ı ziyaret eden ilk bakan oldu. Daha sonra Erdoğan ve Sisi, Kasım 2022’de Katar’da düzenlenen Dünya Kupası’nda ilk kez bir araya gelerek el sıkıştı. İki lider daha sonra Kasım ayında Suudi Arabistan ve Eylül ayında Hindistan’da düzenlenen G20 Zirvesi dahil farklı ülkelerde bir araya geldi. İki ülke dışişleri bakanları 2023 yılında birçok kez bir araya gelirken, Temmuz 2023’te karşılıklı büyükelçiler atandı.

Mısır Merkez Bankası verilerine göre Türkiye, Mısır’ın 5’inci büyük ticaret ortağıdır. – KAHİRE

lapseki-haber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu