Haber

Cumhuriyetin 100’üncü yılı Brüksel’de kutlandı

Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100’üncü yılı Belçika’nın başkenti Brüksel’de kutlandı.

Cumhuriyetin 100. yılı dolayısıyla Bozar Güzel Sanatlar Merkezi’nde Türkiye’nin Brüksel Büyükelçisi Bekir Uysal’ın ev sahipliğinde bir program düzenlendi.

Programa Türkiye’nin AB Daimi Temsilcisi Büyükelçi Faruk Kaymakcı, Türkiye’nin NATO Daimi Temsilcisi Büyükelçi Levent Gümrükçü, birçok ülkenin büyükelçileri ve diplomatları, askeri temsilciler ve Belçika’da yaşayan çok sayıda Türk katıldı.

İki ülke milli marşlarının çalındığı programın başlangıcında Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın video mesajı yayınlandı.

Büyükelçi Uysal konuşmasında Cumhuriyetin kuruluşundan bu yana kaydedilen ilerlemelere, Türkiye’deki çağdaşlaşma çabalarına, eğitim gibi birçok alanda atılan adımlara değindi.

Türkiye’nin Avrupa’da kadınlara seçme ve seçilme hakkının verildiği ilk ülkelerden biri olduğuna işaret eden Uysal, bugün Türkiye’nin dünyanın en büyük diplomatik ağına sahip beşinci ülkesi, dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olduğunu söyledi. NATO’nun ikinci büyük ordusuna sahip müttefik ve çeşitli uluslararası kuruluşların önemli üyelerinden biri olduğunu söyledi.

Türkiye’nin Belçika ile derin bağları olduğunu belirten Uysal, 60 yıl önce ülkeye gelmeye başlayan geniş Türk topluluğunun artık Belçika toplumuna entegre olduğunu kaydetti.

cukurcaajans.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu