Teknoloji

Daha yüksek hız, daha düşük gecikme: Çin 6G uydularını fırlatıyor

Günümüzde henüz kurulma aşamasında olan 5G teknolojisi şu anda sadece makul ülkelerde mevcuttur. Ancak Çin zaten 6G teknolojisi üzerinde çalışmaya başladı.

Kasım 2020’de kendi 6G araştırma ekibini kuran Çin, 2030 yılında mobil işletim sistemini bir üst seviyeye taşıyarak 6G teknolojisini kullanmaya başlayacağını duyurdu.

İlk test uyduları fırlatıldı

Çinli telekomünikasyon şirketleri 6G için ilk test uydularını fırlatmaya devam ediyor. Uydu 2023 yılında fırlatıldıktan sonra yeni bir yörüngeye gönderildi.

Bu test uydusu, terahertz spektrumundaki iletişimin değerlendirilmesine yönelik önemli bir adım olarak görülüyor. Terahertz spektrumunun 6G’nin geleceğinde büyük rol oynaması bekleniyor.

Çin 6G’de hız rekorunu kırdı

6G teknolojisine yoğun yatırım yapan Çin, 2023 yılında gerçekleştirilen kablosuz aktarım testlerinde 100Gbps gibi rekor bir seviyeye ulaşmayı başardı.

Terahertz seviyesinde kırılan bu rekor, fiber üzerinden yapılan transferlere yaklaştı.

Çin 6G patentlerinde de lider

6G ile ilgili dünya çapında toplam 38 bin patent başvurusu yapıldı ve bunların yüzde 35’i Çinli şirketlere ait. ABD ise yüzde 18 ile ikinci sırada yer alıyor.

Batı’da ise Nokia ve Ericsson’un ürettiği ekipmanlarla 6G testleri yapılıyor.

6G teknolojisiyle bağlantı hızlarının 1Tbps’ye çıkacağı tahmin ediliyor. Bu da 5G’den 1000 kat daha yüksek hızlar anlamına geliyor.

haber-altindag.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu