Haber

Erdoğan: Anayasa Mahkemesi ardı ardına hatalar yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’da düzenlenen Ekonomik İşbirliği Örgütü zirvesinin ardından gazetecilerin sorularını uçakta yanıtladı.

Erdoğan, Yargıtay 3. Ceza Mahkemesi’nin, Can Atalay’a verilen hak ihlaline ilişkin Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) kararını kabul etmemesi ve bu kararı veren Anayasa Mahkemesi üyeleri hakkında suç duyurusunda bulunmasıyla ilgili açıklama yaptı. karar.

Erdoğan, “Öncelikle Yargıtay’ın bir yüksek mahkeme olduğunu kimse inkar edemez. Maalesef gelinen noktada Anayasa Mahkemesi birçok hata yaptı. Bu bizi çok üzüyor. Yargıtay asla bir kenara bırakılamaz.” , reddedilemez. Anayasa Mahkemesi’nin kararına karşı Yargıtay şimdi “Siz yüksek mahkemeyseniz ben de yüksek mahkemeyim ve yüksek mahkeme olarak şimdi sizin hakkınızda yaptırım uygulanmasını talep ediyorum” dedi. “İktidarda hangi otorite varsa bu talebi istiyor. Eğer bu parlamentoysa parlamentodan istiyor” dedi.

“Anayasa Mahkemesi, Yargıtay’ın attığı bu adımı küçümseyemez”

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerini şöyle sürdürdü: “Şimdi Can Atalay’ı alın ve bir kenara koyun. Maalesef daha önce de benzer şeyler yaşandı. Meclisimiz de bu konularda yavaş hareket ediyor. Yani kaldırma süreci nedeniyle birçok terörist kaçtı, yurt dışına gitti. Mecliste dokunulmazlıkları gecikti. O yüzden bu kadar ciddiye alınmamalı. Çok hızlı kararlarla bu konuların tamamlanması gerekiyor. Bu adımlar hızla atılmadığında bir bakıyorsunuz Amerika’da birileri, Almanya’da birileri çıkıyor. , Fransa’da birisi. Sonra oradan Türkiye’yi tehdit ediyorlar. Benim ülkem yurt dışına kaçan sapıkların tehdidiyle karşı karşıya kalmamalı ve olamaz. Anayasa Mahkemesi, Yargıtay’ın bu konuyla ilgili attığı bu adımı küçümseyemez, küçümsememelidir.”

Erdoğan’dan AKP’ye mesaj

Cumhurbaşkanı Erdoğan, AKP saflarında konuyla ilgili rahatsızlıklarını dile getirenlere de bir mesaj verdi. Erdoğan, “Burada partimden bazı arkadaşlar Yargıtay’ı eleştiriyor, Anayasa Mahkemesi’ni övüyorsa onlar da hata yapıyorlar. Birimiz hepimiz, hepimiz birimiz anlayışıyla hareket etmemiz gerekiyor.”

Anayasa Mahkemesi’nin (AYM) Yargıtay 3’üncü Ceza Dairesi’nin, Türk Personel Partisi (TİP) Hatay Milletvekili Can Atalay’ın verdiği hak ihlaline ilişkin kararının uygulanmaması, yüksek yargıda “anayasal krize” yol açtı. Cumhurbaşkanı Erdoğan şu ana kadar konuyla ilgili bir açıklama yapmadı ancak AKP’ye yakın bazı avukatlar Yargıtay’a tepki gösterdi. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı ve Cumhurbaşkanlığı Hukuk Politikaları Kurulu Başkan Vekili Mehmet Uçum, “Anayasa Mahkemesi Anayasayı tanımıyor” yorumunu yaptı.

DW / SSB, BÖ

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu