Teknoloji

Ericsson Mobilite Raporu’nun yeni sayısı yayınlandı: Ekonomik Yavaşlamaya Rağmen 5G Büyümeye Devam Ediyor

  • 5G, evvelki taşınabilir bağlantı kuşaklarının tümünden daha süratli büyümeye devam ediyor.
  • 5G taşınabilir aboneliklerinin sayısının 2028 sonuna dek 5 milyara ulaşması bekleniyor.
  • Raporda Sabit Kablosuz Erişime ait öngörüler de yükseltildi. Temas sayısının önümüzdeki 6 yılda 300 milyonu aşması bekleniyor.

Dünyanın birçok bölgesindeki süregelen ekonomik zorluklara karşın, global ölçekte giderek yaygınlaşan 5G aboneliklerinin sayısının bu yılın sonunda 1 milyara, 2028 sonunda ise 5 milyara ulaşması bekleniyor. Ericsson Mobilite Raporu’nun Kasım 2022 sayısına nazaran, dünya çapında sabit kablosuz erişim (FWA) irtibat sayısının da varsayım edilenden daha süratli bir biçimde artacağı öngörülüyor.

Evler ve şirketler için kablolu geniş banda kablosuz bir alternatif sunan FWA, bilhassa hizmet alamayan ya da yetersiz hizmet alan geniş bant pazarlarının bulunduğu bölgelerde büyük ölçekli 5G kullanımının birinci örneklerinden biri olma özelliği taşıyor.

Hindistan’ın FWA kullanımını artırma planları ve başka pazarlardaki büyüme varsayımlarının de tesiriyle FWA’nın 2022-2028 yılları ortasında yıllık yüzde 19 oranında büyümesi ve 2028 sonunda 300 milyon ilişkiyi aşması bekleniyor.

100’den fazla ülkeden araştırmaya katılan bağlantı hizmet sağlayıcılarından üçte ikisi hâlihazırda FWA hizmetleri sunuyor. Geçtiğimiz yıl bağlantı servis sağlayıcıların beşte biri 5G üzerinden FWA hizmetleri sunarken, bu oran bu sene üçte teğe yükselmiş durumda. Geçtiğimiz 12 ay içerisinde yeni 5G FWA’ların yaklaşık yüzde 40’ı gelişmekte olan ülkelerde hizmete girdi.

5G’ye bakıldığında ise toplam abone sayısı Haziran-Eylül 2022 ortasında yaklaşık 110 milyon artarak toplamda 870 milyona ulaştı. Raporun evvelki sayısında öngörülen, 5G’nin yılsonuna dek 1 milyar aboneye ulaşacağı beklentisi sürüyor. Bu, 4G’nin kullanılmaya başlanmasından 1 milyar aboneye ulaşmasına kadar geçen mühletten iki sene daha kısa. Bu istatistikler, 5G’nin en süratli büyüyen taşınabilir bağlantı jenerasyonu olduğunu bir kere daha ortaya koyuyor. 5G uyumlu aygıt üreten çok sayıda üreticiye bağlı olarak bu aygıtların kolay bulunabilirliği, fiyatlarının 4G uyumlu aygıtlara kıyasla çok daha süratli bir halde düşmesi ve Çin’de 5G’nin geniş ölçekte hizmete girmesi, bu büyümenin temel faktörleri olarak dikkat çekiyor.

Kuzey Amerika ve Kuzeydoğu Asya bölgelerinde 5G güçlü bir formda büyümeyi sürdürürken, bu bölgelerde 5G abonelik kullanımının 2022 sonuna dek yüzde 35’e ulaşması bekleniyor.

Dünya çapında bugüne dek 5G hizmetleri sunmaya başlamış yaklaşık 230 irtibat servis sağlayıcısı bulunurken, piyasaya sunulmuş ya da duyurulmuş 700 adet 5G akıllı telefon modeli var.

2028 yılı sonunda tüm dünyadaki 5G aboneliklerinin, toplam taşınabilir irtibat aboneliklerinin yüzde 55’ine karşılık gelen 5 milyar seviyesine çıkması bekleniyor. Tıpkı vakit diliminde 5G’nin toplam nüfusun yüzde 85’ini kapsayacağı ve taşınabilir irtibat trafiğinde yaşanacak artış dâhil toplam trafiğin yaklaşık yüzde 70’inin 5G ağlar üzerinden taşınacağı öngörülüyor.

Konuyla ilgili yorum yapan Ericsson Lider Yardımcısı ve Ağlardan Sorumlu Lideri Fredrik Jejdling, şunları söyledi:: “İletişim Hizmet Sağlayıcılar 5G hizmetlerini kullanıma sunmayı sürdürürken, Sabit Kablosuz Erişim de ivme kazanıyor. Günümüzde, dünya çapında taşınabilir şebekeler üzerinden aktarılan bilgi trafiği, her iki yılda bir yaklaşık iki katına çıkıyor. Ericsson Mobilite Raporu’nun bu sayısında da bahsedildiği üzere hizmet sağlayıcılar, çevresel tesirlerini azaltmak maksadıyla en yeni jenerasyon, güç verimliliği yüksek radyo donanım ve yazılımlarına geçiyor, yenilenebilir güç kullanımlarını artırıyor ve istasyon altyapılarını daha akıllı hale getiriyorlar.

Dünya çapında 4G abone sayıları da artmayı sürdürüyor. 2022 yılının Haziran ve Eylül ayları ortasında ortasında abone sayısı 41 milyon artmış durumda. Dünya çapındaki 4G aboneliklerinin ise bu yılın sonunda 5,2 milyarla en yüksek sayıya ulaşması bekleniyor.

Tüm taşınabilir aboneliklerin ise 2022 sonunda 8,4 milyar, 2028 sonunda ise 9,2 milyar düzeyine çıkacağı öngörülüyor. Bu aboneliklerin birçok, akıllı telefonlarla ilişkili. 2022 yılının sonuna dek akıllı telefon abone sayısının, tüm cep telefonu abonelerinin yaklaşık yüzde 79’una karşılık gelen 6,6 milyar seviyesine çıkması bekleniyor.

Raporun son sayısı, çevresel tesirlerin azaltılmasının ehemmiyetini de vurguluyor.. Telekomünikasyon kesimi, sırf kendi emisyonlarını azalttığı için değil, tıpkı vakitte öteki bölümlerin karbon emisyonunu azaltmasına katkı sağlama potansiyeli olduğu için global sürdürülebilirlik maksatlarına ulaşmada kritik bir role sahip.

Çevresel etkiyi azaltmak emeliyle, artan bilgi trafiğinin, istikrarlı bir ağ performansı yaklaşımına ek olarak, akıllı bir ağ modernizasyonu ile yönetilmesi koşul.

Ericsson Mobilite Raporu’nun Kasım 2022 sayısında üç detaylı inceleme yer alıyor:

  • “Net Sıfır” amacına ulaşma arayışında ağ modernizasyonu
  • Ortaklık ve işbirliği: Finlandiya’nın yeni kuşak kamu güvenliği ağının geliştirilmesi
  • Dijitalleşme, şirketlerin ‘’Net Sıfır’’ gayesine ulaşmalarına katkıda bulunuyor

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu