Ekonomi

Exxon-Hess tahkim heyeti 53 milyar dolarlık birleşme anlaşmazlığını çözmeye hazırlanıyor

Exxon Mobil (NYSE:XOM) ve Chevron (NYSE:CVX) arasında, ikincisinin Hess Corp’u (NYSE:HES) 53 milyar dolara satın almasına ilişkin anlaşmazlığı çözecek tahkim heyeti tamamlanmak üzere. Konuya yakın iki kaynak, üç kişilik tahkim heyetinin son üyesinin de seçildiğini açıklayarak, mega birleşmeyi belirsizlik içinde bırakan ve uzun süredir ertelenen süreçte önemli bir adım attı.

Tahkim heyetinin oluşturulması, başlangıçta 2024 yılının ilk yarısında sonuçlanması beklenen Chevron-Hess anlaşması etrafında belirsizlik yaratan bir davada ilerleme kaydedildiğine işaret ediyor. Heyet, Exxon’un Mart ayında açtığı ve Hess’in Guyana’daki varlıkları üzerinde ilk ret hakkına sahip olduğunu iddia eden talebini görüşecek. Bu varlıklar önemli bir petrol bulgusunun parçası olup, Exxon bölgedeki üretimi ortakları Hess ve Çinli CNOOC (NYSE:CEO) ile birlikte işletmektedir.

Exxon, Hess Corp’un Chevron tarafından satın alınmasının Guyana varlıkları üzerindeki rüçhan haklarını bypass etme girişimi olduğunu iddia ediyor. Chevron ve Hess ise birleşmenin yapısının ve Guyana ortaklık anlaşmasının şartlarının Exxon’un ilk ret hakkını tetiklemediğini savunuyor.

Tahkim süreci, ihtilaflı tarafların her birinin bir hakem atamasını ve atanan iki hakemin daha sonra panelin üçüncü üyesini ortaklaşa aday göstermesini içeriyor. Hess CEO’su John Hess’in 9 Mayıs’ta yaptığı açıklamaya göre, vekalet danışmanı Institutional Shareholder Services tarafından bildirildiği üzere, nihai hakemin 17 Mayıs’a kadar atanması bekleniyor.

Tahkim heyetinin oluşumu ilerlerken, anlaşmazlığın çözümüne ilişkin zaman çizelgesi belirsizliğini koruyor. Exxon CEO’su Darren Woods anlaşmazlığın 2025 yılına kadar uzayabileceğini tahmin ettiğini belirtti. Salı günü itibariyle Chevron, Hess ve Exxon temsilcileri çözüm için beklenen tarihler hakkında yorum yapmaktan kaçındı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

karapurcekajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu