Haber

EYT resmen yürürlüğe girdi… Başvuru süreci başladı!

ANKARA (İGFA) –Emeklilik yaşı kanunu Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Kanunda yapılan düzenleme ile kesinti konusu Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’na eklenmiş ve ilgili kanunlara göre kanunun yürürlüğe girdiği tarihten sonra aylık talep edenler, aşağıdaki durumlarda yaşlılık veya emeklilik maaşından yararlanabilecektir. anılan kararlarda yaş dışında başka şartları da vardır.

Bu karara istinaden geriye dönük ödeme yapılmayacak ve geriye dönük talepte bulunulmayacaktır.

SGK takviye primi işveren hissesi indiriminden yararlanan sigortalının işten ayrılması halinde bu indirimden bir daha yararlanılamaz.

EMEKLİLİK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Şartları sağlayan ve emekli olmak isteyenler e-Devletveya SGK il müdürlükleriaracılığıyla başvurabilir

e-Devlet üzerinden yapılan başvurular Sisteme giriş yapıldıktan sonra arama bölümüne “emekli” veya “gelirli” kelimeleri yazılır. “Aylık harçlık talep belgesi verilmesi” seçeneği işaretli. Tahsis talebi açısından “yaşlılık aylığı” seçilir ve başvurular adım adım ilerler.

4A SSK; Bağ-Kur kapsamında aylık talepte bulunacak olanlar 4B Bağ-Kur seçeneğini tercih edeceklerdir. Banka bilgileri seçildikten sonra başvuru tamamlanacaktır.

EYT çalışanları, SGK’dan ’emeklilik hakkı’ yazısını alıp patrona teslim ettikten sonra işten ayrılabilecek. Çalışmayanlar ise emekli olmak için SGK’ya tahsis talebinde bulunacak. Memurlar, kurumlarına “emeklilik talep” formu ile başvuracak. Bağ-Kur halkının ’emekli olabilir’ yazısına ihtiyacı olmayacak.

İLK SATIŞLAR NİSAN AYINDA

Eksik primler askerlik, doğum ve dış borç ile tamamlanabilir.

Emekli maaşı ödemesi, başvuru dilekçesinin verildiği ayı takip eden aydan itibaren başlayacaktır. İlk maaşlar Nisan ayında ödenecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu