Haber

Lüleburgaz Belediyesi Enerjisini Güneşten Alacak!

Lüleburgaz Belediyesi, Güneş Enerjisi Sistemleri (GES) için 7 Mart’ta ihaleye çıkıyor. İkisi çatılı, biri güneş enerjisi tarlası olacak ve toplam alanı yaklaşık 30 bin metrekare olacak. GES ile birlikte belediye tükettiği elektriğin 1/3’ü kadar tasarruf edecek.

Lüleburgaz Belediyesi çevreci yatırımlarına bir yenisini daha ekliyor. Çevreci belediye sloganıyla faaliyetlerini sürdüren Lüleburgaz Belediyesi, 7 Mart’ta GES ihalesine çıkacak. Devlet İhale Kanunu kapsamında yapılacak ihalenin ardından hızla GES’in kurulumuna başlanacak. Yatırım sonucunda belediyenin önemli miktarda elektrik tasarrufu sağlayacağı öngörülüyor.

Ayda 2 bin 800 kW enerji!

GES kapsamında Lüleburgaz Yıldızlar Kadınlar Akademisi çatısına 3 bin metrekare, Fen İşleri Müdürlüğü çatısına ise 6 bin metrekare GES kurulacak. Ayrıca Atık Su Arıtma Tesisi’nin 20 bin metrekarelik boş alanına güneş enerjisi sahası kurulacak. Ayda 2 bin 800 kw elektrik enerjisi üretmesi planlanan GES’in 15 yıl süreyle üretimi, montajı ve işletmesi için tahmini maliyeti 50 milyon 65 bin 44 lira 68 kuruş olarak belirlendi. Öte yandan Lüleburgaz Belediyesi’ne tahsis edilecek paylar yüzde 11’den az olmamak üzere artırılarak ihaleye çıkılacak. Artışlar en az yüzde 1’lik artışlarla gerçekleşecek. İhale 7 Mart günü saat 14.00’te Lüleburgaz Belediyesi Hizmet Binası Erol Özgür Toplantı Salonu’nda Devlet İhale Kanunu kapsamında kapalı teklif açık ihale olarak yapılacak.

3’te 1 tasarruf!

Yaklaşık 30 bin metrekarelik 3 alana daha kurulacak GES ile Lüleburgaz Belediyesi önemli tasarruflar elde edecek. GES sayesinde Lüleburgaz Belediyesi’nin elektrik enerjisi harcamalarının 1/3’ü oranında tasarruf etmesi bekleniyor.

 

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

haberandirin.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu