Ekonomi

Merkez Bankası’ndan yeni döviz atağı

Merkez Bankası (TCMB), bankaların yılın geri kalanında uygulamak zorunda kalacakları ek dövizden TL’ye dönüştürme hedefleri belirledi.

Bankalar, 26 Mayıs hesaplama tarihinden itibaren gerçek kişiler için yabancı paradan TL’ye çevrimde yüzde 10’un altında ek çevrim yapmaları halinde eksik tutar kadar menkul kıymeti bloke edecek. Nisan ayında bu oran yüzde 5 olarak belirlendi. Tüzel kişiler için herhangi bir değişiklik yapılmamıştır.

Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yayımlanan Menkul Kıymetlerin Kuruluşuna İlişkin Tebliğ’e geçici madde ekleyen Merkez Bankası Tebliği’ne göre, gerçek kişi döviz tevdiat ve katılım fonundan TL mevduat ve katılma hesabına ek çevrim oranı uygulanacak. 27 Temmuz’a kadar bankalar tarafından uygulanır. Mayıs ayı hesaplama tarihi itibariyle ilgili hesaplama döneminde yüzde 10’un altında ek çevrim yapılırsa eksik olan menkul kıymet tutarı bloke edilecektir.

28 TEMMUZ’DAN SONRA YÜZDE 30’A ÇIKACAK

Bu kapsamda, 28 Temmuz hesaplama tarihi itibarıyla yüzde 30’un altına düşen bankalar için ek çevrim oranı paydasına yer verilmektedir.
Alınan mevduat ve katılım fonu tutarının yüzde 10’u oranında ilave teminat, belirtilen amaç gerçekleşinceye kadar bloke edilecektir.

Döviz mevduatı ve katılım fonu büyüklüğü Merkez Bankasınca belirlenecek fiyatın altında kalan bankalara unsur kararları uygulanmayacak. Banka kaynakları, ilgili fiyatın 1 milyar TL olarak belirlendiğini söyledi.

KAYNAK: REUTERS

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu