Haber

‘Ölüm mahallinde’ uzmanları şaşırtan yıkım! Nedenini Haber7’ye açıkladılar

HABER7 ÖZEL / HATAY

Kahramanmaraş Hatay’ın merkez Antakya ilçesine bağlı 600 Meskenler Sitesi bölgesinde meydana gelen yıkımın örnekleri, merkezli çift yönlü depremlerin yıkıcı yıkıma yol açtığı görüldü. 67 blok ve 570 dairenin bulunduğu “ölüm yeri” tamamen yıkılırken, o bölgedeki diğer deprem noktalarında benzeri görülmemiş yıkımlar meydana geldi.

ALT VE ÜST PÜRÜZLÜ, ORTA KAT DAİRE!

Haber7 grubunun yerinde gözlemlediği 600 Evin de içinde bulunduğu Odabaşı Mahallesi Fevzi Çakmak Caddesi üzerinde bulunan 6 katlı bazı binaların alt ve üst 2 katı kısmen sağlam kalırken, ortadaki 2 katın yıkılarak restore edildiği belirlendi. moloz içine.

Diğer yıkımların aksine giriş dükkanları ve 1. asma katın yıkılmadığı binanın en üst 2 katında yaşayan depremzedeler binayı canlı bırakırken, sadece orta kattaki vatandaşlar altında kalarak hayatını kaybetti. enkaz

ORTADAKİ İNSANLAR ÖLDÜ

6 Şubat’taki depremde yıkılan Fevzi Çakmak Caddesi’nde benzer bir yıkımın yaşandığı bir binada, zemin kat ve asma kattaki vitrinlerin dahi kısmen sağlam kaldığı, üstteki iki kişide ise kişilerin bulunduğu kaydedildi. itfaiye ekiplerince binanın katları tahliye edildi. Orta katın çökmesi nedeniyle merdivenin alt-üst bağlantısının kesildiği belirlendi. Ortadaki 2 katta enkaz altında kalan 5 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

İŞTE NEDENİ

600 Konut Sitesi ve bölgesinde yıkım çalışması yapan bilirkişilerin, lafa konu olan yapının yıkımına da dikkat çektiği öğrenildi. Haber7’ye ara kat yıkımına ilişkin değerlendirmeleri hakkında bilgi veren inşaat mühendisleri, çeşitli yıkımları şu sözlerle özetledi: “Ağır kiriş, zayıf kolon.”

 
Uzmanlar, yıkılan binadaki kirişlerin daha büyük olduğunu ve kirişleri indiren kolonların yetersiz olduğunu vurgulayarak, şöyle konuştu: ortadaki iki katta yükten kırılan kolonların yana devrildiğini söyledi.” söylenmiş.

Akademisyen mühendisler, ağır bir şekilde yıkılmayan alt katlardaki kolonların ağır yüklenmediği için çökmediğinden bahsetmiştir.

Enkazın başında grubumuza bilgi veren uzmanlar, sütunların zemin katlarda daha büyük olduğundan üst katlarda fiilen küçüldüklerinden de bahsetmişti.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu