Ekonomi

OPEC+ Haziran’a kadar 2,2 milyon varil petrol üretim kesintisini sürdürüyor

Petrol arzını yönetmek amacıyla OPEC+ petrol üreticileri, 2024 yılının ilk yarısı için günde yaklaşık 2,2 milyon varil (bpd) tutarında gönüllü üretim kesintilerine devam ediyor. Suudi Arabistan’ın öncülüğünde alınan bu karar, daha önce alınan gönüllü azaltım kararının bir devamı niteliğindedir. Bu kesintiler, 2022’nin sonlarından bu yana daha önce açıklanan ve toplamda yaklaşık 5,86 milyon varil/güne tekabül eden azaltımlara ilavedir. Bu rakam günlük küresel talebin kabaca %5,7’sine karşılık gelmektedir.

Gönüllü kesintilerin son turu 30 Kasım 2023 tarihinde ülkeler tarafından ilan edilmiş ve başlangıçta 2024 yılının ilk çeyreği için belirlenmişti. Ancak Mart ayında bu süre Haziran sonuna kadar uzatıldı. Rusya da bu dönemde kesinti uygulamasında küçük bir ayarlama yaptı. Suudi Arabistan ve Rusya’nın 2023’ten itibaren uygulayacakları toplam 1,3 milyon varillik kesinti, 2,2 milyon varillik kesinti içerisinde yaklaşık 900.000 varillik yeni bir unsur olarak yer alıyor.

Bu son taahhütlerden önce OPEC+ yaklaşık 5 milyon varillik üretim kesintisi üzerinde anlaşmıştı. Buna Suudi Arabistan ve Rusya’nın 2023 yılı başındaki 1.3 milyon varillik gönüllü kesintileri ve önceki aşamalarda kabul edilen ilave 3.66 milyon varillik kesinti de dahildi. Bu miktarın 2 milyon bpd’si OPEC+ tarafından 2022’nin sonlarında kabul edildi ve birkaç üye Nisan 2023’te 1,66 milyon bpd’lik gönüllü kesintilere rıza gösterdi. Haziran 2023’te OPEC+, 3,66 milyon varillik kesintiyi 2024 sonuna kadar uzattı.

Bu üretim kesintilerinin üretim hedefleri üzerindeki etkisi önemli. 2024’ün ilk yarısı için OPEC+’nın taahhüt ettiği kesintiler ve üretim hedefleri aşağıdaki gibidir: Cezayir 0,051 milyon varil/gün, Irak 0,220 milyon varil/gün, Kuveyt 0,135 milyon varil/gün ve Suudi Arabistan 1,000 milyon varil/gün kesinti taahhüdünde bulundu. Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) 0.163 milyon varil/gün azaltım yapmayı kabul etti. Aralarında Kazakistan’ın da bulunduğu OPEC üyesi olmayan diğer ülkeler de kesinti taahhüdünde bulundu ve Kazakistan 0.082 milyon varil/gün azaltım taahhüdünde bulundu.

3. parti reklam. Investing.com’un sunduğu veya önerdiği bir teklif değildir. Feragat detaylarına buradan bakın veya reklamları kaldırın

Rusya başlangıçta kesintileri 2024’ün ilk çeyreğinde petrol ve petrol ürünleri ihracatında 500.000 varile kadar derinleştirme sözü vermişti. Ancak Mart ayında Rusya, Nisan’dan Haziran’a kadar üretim ve ihracattan 471.000 varil kesinti yapacağını açıkladı. Rusya’nın taahhüdüne ilişkin rakamlar ilk rakama dayanmaktadır.

OPEC-9 ülkeleri toplamda 1,569 milyon varil/gün kesinti taahhüdünde bulunurken, OPEC üyesi olmayan ülkeler de 0,624 milyon varil/gün daha katkıda bulunarak toplam OPEC+ kesintisini 2,2 milyon varil/gün seviyesine çıkardı.

OPEC+, üretim politikasına ilişkin bir sonraki adımlara karar vermek üzere 1 Haziran’da Viyana’da toplanacak. Grubun alacağı kararlar petrol fiyatlarını ve arz dinamiklerini önemli ölçüde etkileyebileceğinden, bu toplantı küresel enerji piyasaları tarafından yakından izlenecek.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

altunhisarhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu