Haber

Osmangazi’de Hedef ‘Net Sıfır’ Atık

Osmangazi Belediyesi, ‘Net Sıfır’ amacı doğrultusunda gerçekleştirdiği ‘Kurumsal Sera Gazı Envanter Çalışması’ ile, sera gazının azaltımı, etraf kirliliğin önlenmesi ve katı atıkların iktisada kazandırılması için yürüttüğü çalışmalarına, belediye bünyesinde kurulan İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğü ile kurumsal bir kimlik kazandırdı.

Çevre kirliliğinin ve global iklim değişikliğinin olumsuz tesirlerinin azaltılması için kıymetli çalışmalar yürüten ‘Sıfır Atık ve İklim Değişikliği Müdürlüğü’nü ziyaret eden Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, yapılan çalışmalar hakkında bilgi aldı. Lider Dündar, ülkemizin imzaladığı ‘Paris İklim Anlaşması’ kapsamında 2053 yılına kadar ‘Net Sıfır’ gayesine ulaşmak için iklim değişikliği konusunda farkındalığı artırıp, vatandaşlarda bu şuuru oluşturacak eğitim ve proje çalışmalarını ağır biçimde sürdüklerini söyledi. Atıkları denetim altına alarak gelecek kuşaklara daha pak, gelişmiş bir Türkiye, daha yaşanabilir bir dünya bırakmak için Sıfır Atık Projesi kapsamında yürüttükleri çalışmaların tüm süratle sürdüğünü belirten Lider Dündar, “Tüm dünyada olduğu gibi yaşadığımız şehirler de, son yıllarda ciddi çevre kirliliği sorunuyla karşı karşıya kalıyor. Bu konularla ilgili vatandaşların bilinçlendirilmesi, çevre kirliğinin önlenmesi için altyapının oluşturulması ve çevre kirliliği ile mücadele etmek, yine biz belediyelere kalıyor. Bizler de bu bilinçle çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Katı Atıklar, Ekonomik Kara Dönüşüyor

Osmangazi Belediyesi olarak ‘Sıfır Atık’ konusunda öncü belediye olduklarını, 14 farklı atığın toplanıp ayrıştırıldığı Katı Atık Toplama Merkezi’nin, Bursa’da kurulmuş birinci tesis olduğunu tabir eden Lider Dündar, “Belediye olarak bu güne kadar 130 ton ambalaj atığı, 885 ton atık pil, 831 ton atık bitkisel yağ, 150 ton e-atık, 5,5 ton floresan atığı, 852 kilogram atık ilaç, 2 bin 55 ton atık giysi toplayarak ekonomiye kazandırdık. Kurduğumuz bu tesis ile hem çevre kirliğini önlüyoruz, hem de atıkları kendi içlerinde ayrıştırıp geri dönüşümünü sağlayarak ekonomiye yeniden kazandırmış oluyoruz” dedi. Bu şuurun oluşması için mahallelerde, okullarda çeşitli faaliyetler gerçekleştirdiklerini söyleyen Lider Mustafa Dündar, “Son yıllarda tüm dünyada iklim değişikliği ve sıfır atık mevzularında önemli çalışmalar yapılıyor. Demirtaş bölgesinde 5 dönüm toprağa kurulan tesiste, meskenlerden çıkabilecek organik çöpler harici ambalaj atıkları, lastikler, ahşap materyaller, elektronik atıklar, atık pil ve akümülatörler, dokuma atıkları bedellendiriliyor. Yapılan bu tesiste tabiat ve insan sıhhatine ziyanlı olan floresan lamba, kullanım ömrü geçmiş ilaçlar ve meskenlerde oluşabilecek öteki tehlikeli atıkların da kabul edildiği, tehlikeli atık depolama kısmı de bulunmakta. Şimdi yeni kurulmuş olsa da, İklim Değişikliği ve Sıfır Atık Müdürlüğümüzün, tecrübeli çalışanı ile başarılı işlere imza atacağına inanıyoruz” diye konuştu.

Hedef, “Net Sıfır”

“Paris İklim Anlaşması” kapsamında 2053 yılına kadar “Net Sıfır” maksadına ulaşmak için, ‘Sera Gazı Envanter Çalışması’ başlattıklarını belirten Osmangazi Belediye Lideri Mustafa Dündar, kamu kurum ve kuruluşlarında iklim değişikliği konusunda farkındalıkları artıracak eğitimler ve proje çalışmaları yaptıklarını söyledi. Lider Dündar, “Dönüşümü mümkün olan atıklar ile tehlikeli atıkların çöpe atılmaması, kaynağında ayrıştırılarak geri dönüşüm sistemine kazandırılması için okullarda ve mahallelerimizde gerekli eğitim ve bilgilendirme seminerleri düzenliyoruz. Belediyemiz sınırlarında oluşan atıklar, ambalaj atığı toplama programına uygun olarak haftada bir gün atık toplama araçlarımız, motorlu iletişim sorumlularımız ve gezici mobil atık getirme araçlarıyla toplanmakta” diye konuştu.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu