Ekonomi

Pfizer RSV aşısı 60 yaş altı denemesinde umut vaat ediyor

Pfizer Inc. (NYSE:PFE) Salı günü yaptığı açıklamada, solunum sinsityal virüsü (RSV) aşısı Abrysvo’nun 60 yaş altı yüksek riskli yetişkinleri kapsayan bir denemede olumlu sonuçlar verdiğini duyurdu. Aşı iyi karşılandı ve Abrysvo’nun halihazırda onaylı olduğu bir grup olan yaşlı yetişkinlerde gözlemlenenle karşılaştırılabilir bir bağışıklık tepkisi ortaya çıkardı.

Şirket aşı için 18 ila 59 yaş arası yetişkinleri de kapsayacak şekilde daha geniş bir onay talep etmeye hazırlanıyor, ancak düzenleyici inceleme için belirli bir zaman çizelgesi açıklanmadı. Pfizer’in klinik aşı araştırma ve geliştirme genel müdürü Dr. Iona Munjal, aşının beklenenden daha genç ve risk altındaki bir nüfusa potansiyel olarak daha erken sunulmasının önemini vurguladı.

2023 yılında Pfizer, bebekleri RSV’den korumak amacıyla yaşlı yetişkinler ve hamile kadınlar için Abrysvo’yu piyasaya sürdü. Piyasaya sürüldüğü ilk sezonda GlaxoSmithKline’ın (GSK) rakip aşısı Arexvy pazara liderlik etti. GSK ayrıca aşısının yaş aralığını 50 ila 59 yaş arasındaki yetişkinleri de kapsayacak şekilde genişletmeye çalışıyor ve ABD Gıda ve İlaç Dairesi’nin (FDA) 7 Haziran’a kadar bir karar vermesi bekleniyor.

Pfizer’in geç aşama denemesi, RSV risklerini artıran astım, diyabet ve kronik obstrüktif akciğer hastalığı gibi sağlık sorunları olan 18 ila 59 yaş arası 681 yetişkini içeriyordu. Bu gruptaki bağışıklık yanıtının yaşlı yetişkinlerdekine kıyasla daha düşük olmadığı görülmüştür. Bu demografik grup, 18-49 yaş arası ABD’li yetişkinlerin %9,5’ini ve 50-64 yaş arası yetişkinlerin yaklaşık dörtte birini temsil etmektedir.

RSV genellikle hafif, soğuk algınlığı benzeri semptomlara neden olan ancak küçük çocuklarda ve yaşlılarda zatürreye yol açabilen yaygın bir virüstür. Abrysvo’nun etiketinin genç yetişkinleri de kapsayacak şekilde genişletilmesi bu virüse karşı ek koruma sağlayabilir, ancak Pfizer bu genişlemenin 2024-25 solunum virüsü sezonuna yetişip yetişmeyeceğini henüz teyit etmemiştir.

InvestingPro Insights

Pfizer Inc. RSV aşısı Abrysvo’nun onayını genişletmeye çalışırken, rakibi GlaxoSmithKline’ın (GSK) RSV aşısı alanında pazar payı elde etme yarışında çok geride olmadığını belirtmek gerekir. GSK’nın Arexvy’si ilk sezonunda önemli bir etki yarattı ve şirketin son mali performansıyla rekabetçi çabalarını sürdürmek için iyi bir konuma sahip.

InvestingPro verilerine göre GSK’nın piyasa değeri 83,54 milyar dolar ve bu da ilaç sektöründe güçlü bir varlığa işaret ediyor. F/K oranı 13,22 ve 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ay için düzeltilmiş F/K oranı 10,4 olan GSK, kazançlarına kıyasla cazip bir şekilde değerlenmiş görünüyor. Ayrıca, şirketin aynı dönemdeki gelir artışı %3,42 olarak gerçekleşti ve bu da finansal performansında istikrarlı bir artışı yansıtıyor.

InvestingPro İpuçları arasında, bu makaleyle ilgili olarak GSK için özellikle iki tanesi öne çıkıyor. İlk olarak, GSK’nın İlaç sektöründe önemli bir oyuncu olduğu vurgulanmakta ve RSV aşısı pazarında Pfizer için önemli bir rakip olma kapasitesinin altı çizilmektedir. İkinci olarak, GSK’nın 24 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürmesi, hissedarlara değer iade etme taahhüdünü göstermektedir ki bu da şirketin uzun vadeli istikrarını ve güvenilirliğini göz önünde bulunduran yatırımcılar için cazip bir nokta olabilir.

Daha derin bir analizle ilgilenen okuyucular için, InvestingPro’nun platformu üzerinden erişilebilen GSK için 9 ek InvestingPro İpucu mevcuttur. Bunlar arasında, özellikle ilaç sektörünü takip eden yatırımcılar için önemli olan değerleme, hisse senedi oynaklığı ve nakit akışı ölçümlerine ilişkin bilgiler yer alıyor. Bu ipuçlarına erişmek ve GSK’nın finansal sağlığı ve pazardaki konumu hakkında daha kapsamlı bir anlayış kazanmak için INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak InvestingPro aboneliğinde %20’ye varan indirimden yararlanabilirsiniz.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

kusadasiajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu