Haber

Sosyal Sorumluluk Dersleri Okullara Geliyor!

Sosyal Sorumluluk Dersi okullara geliyor! Milli Eğitim Bakanlığı, Sosyal Sorumluluk Projesi’nin detaylarına ilişkin açıklama yaptı.
Milli Eğitim Bakanlığı, okullardaki öğrencilerin daha sosyal ve özgüvenli bireyler olarak yetişmelerini sağlamak amacıyla Sosyal Sorumluluk Proje Yönergesi’ni yayınladı.
Milli Eğitim Bakanlığının kamu ve özel örgün eğitim kurumlarında sosyal sorumluluk programı kapsamında yürüteceği faaliyetlere katılacak öğrenci, öğretmen, okul yöneticisi, istekli veli ve diğer paydaşların görev, yetki ve sorumlulukları; Uygulama sürecini ve öğrencilerin isteyerek katılacakları derslerin ilke, yöntem ve esaslarını içeren “Milli Eğitim Bakanlığı Sosyal Sorumluluk Programı ve Hayat Boyu Öğrenme/Sertifika Uygulama Yönergesi” hazırlandı. Yönerge, öğrencileri kendilerine, ailelerine ve topluma saygılı olmaya yönlendiriyor; toplumsal sorunlara duyarlı; Tüm canlıların yanı sıra, doğaya ve çevreye, nesnelere ve eşyalara fayda ve estetik katacak; Problem çözme becerileri ve işbirliği içinde çalışma yeteneği; Yaşamlarını daha anlamlı ve değerli kılacak bireyler olarak yetişmeleri hedefiyle hazırlandı.

Sosyal Sorumluluk Projesinin Amacı Nedir?

Sosyal sorumluluk programı kapsamındaki etkinlikler, öğrencilerin etkili bağlantılar ve özgüven geliştirmelerini sağlar; Araştırmayı, bilimsel, eleştirel ve yaratıcı düşünmeyi teşvik etmek amaçlanmaktadır. Ayrıca öğrenci merkezli bir yaklaşımla gerçekleştirilecek sosyal sorumluluk programı kapsamındaki etkinliklerle öğrencilere liderlik, takım halinde çalışma ve uyum gibi yetkinliklerin kazandırılması amaçlanıyor. Eğitim kurumlarının yürüteceği sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetlerin kurum kültürünü ve okul iklimini en uygun şekilde yansıtması ve okulun kurumsal kimliğinin gelişmesine katkı sağlaması amaçlanmaktadır. Yönergeye göre, öğretmenler kurulu kararıyla okullarda “Sosyal Sorumluluk Kulübü” adı altında bağımsız öğrenci kulübü kurulabilecek. Sosyal sorumluluk programı kapsamındaki etkinlikler grup çalışması şeklinde yürütülürken, farklı sınıf ve branşlardan öğrencilerin yanı sıra farklı okullardan öğrenciler de takımda yer alabiliyor. Yönergeye göre, okul dışı etkinlik, misyon veya projelerin planlanması ve uygulanmasında, çalışmaların yürütüleceği kurum ve kuruluşun normal işleyişini bozmamaya özen gösterilecek. Sosyal sorumluluk programı kapsamında işbirliği yapılacak kurum ve kuruluşlar, il/ilçe koordinatörler kurulunun teklifi üzerine valilikler/kaymakamlıklar tarafından belirlenecek.

Haftada 20 saat uygulanacak

Konusu itibariyle sosyal sorumluluk programı kapsamına giren ve Bakanlıkça yapılan iş birliği protokolleri kapsamındaki faaliyetler de bu kapsamda değerlendirilecektir. Yönergeye göre öğrenciler ortaöğretim süresince en az 40 saat sosyal sorumluluk programı kapsamında faaliyetlerde bulunacak. Sosyal sorumluluk programı kapsamındaki etkinlikler mesleki ve teknik ortaöğretim programlarında 20 saat olarak uygulanacak ve bu kapsamdaki her saat 60 dakika olarak değerlendirilecek. Sosyal sorumluluk programı kapsamındaki faaliyetler puanla değerlendirilmeyecek, öğrencilerin mezun olmasıyla belgelendirilecektir. Bu belgeler e-Okul sistemindeki “Sosyal Etkinlik Modülü”ne işlenerek öğrenci gelişim belgesine dahil edilecektir. (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

haber-hani.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu