Ekonomi

Spotify marjları artırmak için ABD premium plan fiyatlarını yükseltti

Spotify Technology SA, kârlılığını arttırma stratejisinin bir parçası olarak bugün Amerika Birleşik Devletleri’ndeki premium abonelik planlarının maliyetini arttırdı. Müzik akışı devi, çeşitli premium teklifleri için aylık ücretleri ayarladı. Daha önce 10,99 dolar olan bireysel planın fiyatı artık 11,99 dolar. İki hesap için tasarlanan ikili plan ise 14.99 dolardan 16.99 dolara yükseldi. Ayrıca, birden fazla kullanıcıyı barındıran aile planının fiyatı da 16,99$’dan 19,99$’a yükseldi.

Şirket, pazarlama harcamalarını azaltarak ve işten çıkarmalar uygulayarak marjlarını iyileştirmek için aktif olarak çalışıyor. Bu önlemler, promosyonlar ve önemli yatırımlarla desteklenen agresif bir kullanıcı büyümesi döneminin ardından geldi.

Fiyat ayarlamalarına yanıt olarak, Spotify’ın hisseleri New York Borsası’ndaki piyasa öncesi işlemlerde %3,3’lük bir artış yaşadı. Fiyat artışı, Spotify’ın ürün teklifleri ve özelliklerinin geliştirilmesi ve inovasyonuna yeniden yatırım yapma niyetini yansıtıyor. Şirket bu gerekçeyi önümüzdeki ay ABD’deki abonelerine göndermeyi planladığı bir e-postada açıkladı.

Spotify, sınırlı özelliklere sahip ücretsiz, reklam destekli bir sürüm ve platformuna tam erişim sağlayan ücretli bir abonelik sunan çift katmanlı bir hizmet modeli işletiyor. Şirketin gelirlerinin büyük bir kısmını ücretli abonelik oluşturuyor. Şubat ayında Spotify, mevcut çeyrek için premium abonelerde yaklaşık %14’lük bir artış öngörerek 239 milyonluk bir sayı tahmin etti ve bu sayı tahmin edilen 238,3 milyonu aştı.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

calhaber.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu