Ekonomi

Tayfun füzesinden yeni görüntüler

Savunma Sanayii Başkanı İsmail Demir, TRT Haber’in özel yayınında savunma sanayisindeki son gelişmeleri anlattı.

Balistik Füze Sistemi “Tayfun”un test görüntüleri TRT Haber’de yayınlandı.

İsmail Demir şu ifadeleri kullandı:

“Yeni teknolojiler geliştiriyoruz, mevcut teknolojilerin birleşimiyle farklı model ve versiyonlar oluşturuyoruz. Bazen muhalif ülkelerden ‘bu silahı şaşırtacağız, böyle güçlüyüz’ dediklerini duyuyoruz. Görüyoruz. Duramazsın, iş devam ediyor. Bizi izlemeye devam edin. Gördüğünüz şey geçmişte başlayan bir çalışmanın ürünü.”

MENZİL 561 KM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, geçen yıl kasım ayında tayfunun menzilinin 561 kilometre olduğunu ve menzilin artırılacağını duyurmuştu.

Muharebe alanı için büyük önem taşıyan balistik füzeler genellikle denizden/denizaltından karaya veya karadan karaya fırlatılır. Bir kez ateşlendiğinde, parabolik bir yörünge izler ve genellikle atmosferin sonunun ötesine geçerek uzaya gider. Ardından tekrar yörüngeye girerek yerçekimi sayesinde elde ettiği yüksek hız ile hedeflerine doğru yol alır.

Balistik füzelerin atmosfere girdikten sonra kazandıkları hız nedeniyle imha edilmesi oldukça zordur. Bu nedenle uzayda, yani hedefe ulaşmadan önce yok edilmeleri gerekir. Bunun için anti-balistik füzeler var ama bunların birim maliyetleri de çok yüksek. Ayrıca uzayda yok edilmeleri çok gelişmiş bir sensör ağı gerektirir. Başta ABD ve Rusya olmak üzere çok az ülke anti-balistik füze teknolojisine sahip.

KAYNAK: TRT HABER

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu