Haber

Yozgat’ta mevsimlik tarım işçileri şeker pancarı tarlalarında aile bütçesine katkı sağlıyor

Yozgat’ta mevsimlik tarım işçileri şeker pancarı tarlalarında aile bütçesine katkı sağlıyor

YOZGAT Yozgat’a doğu ve güneydoğu illerinden gelen mevsimlik tarım işçileri, 30 dereceye ulaşan sıcaklıklara rağmen tarlalarda çalışarak aile bütçelerine katkı sağlıyor.

Yozgat’ın Yerköy ilçesindeki şeker pancarı tarlalarında çalışan mevsimlik tarım işçileri, sıcak havaya rağmen akşam saatlerine kadar çapalayıp ot çekiyor. Her yıl çocuklarıyla birlikte kilometrelerce yol kat eden Şanlıurfa, Diyarbakır ve Mardinli mevsimlik tarım işçileri özellikle şeker pancarı tarlalarında çalışıyor. İşçiler de geçimlerini sağlamak için Yerköy ilçesindeki kavun ve karpuz tarlalarında çalışıyor. 400 lira yevmiye ile çalışan mevsimlik personelin tarlada çalışması 7 ay sürüyor.

Her yıl mayıs ayında aileleri ile gelen öğrenciler sıkı kurallar çerçevesinde çalışarak okul harçlıklarını alıyorlar.

zor ama mecburuz

Şanlıurfa’nın Hilvan ilçesinden mevsimlik tarım işçisi Mahmut Polat, “Mayıs ayında geldik. Ailecek yıl sonuna kadar buradayız. Şeker pancarı ile uğraşırız, hasadını yaparız. Yanarız ama çok çalışırız.” söz konusu.

okul paramı alıyorum

Okul harçlığını kazanmak için tarlada çalıştığını söyleyen 9. sınıf öğrencisi Halil İbrahim Polat, “Şanlıurfa’dan geliyoruz, öğrenciyim. Burada pancar, kavun, karpuz çapalıyoruz. Aileme destek olmak için çalışıyorum. , Okul harçlığımı çıkarıyorum. Biraz zor, alıştık artık. Ben küçükken ailem tarlalara gelirdi.” dedi.

Şanlıurfa’da ne bir işimiz ne de bir gelirimiz var.

Mevsimlik personel Lütfiye Hatipoğlu, “Şeker pancarı ve ot otunu çapalıyoruz. 6-7 aydır buradayız. Her sene çocuklarla gelip burada kalıyoruz. Şanlıurfa’da hiçbir gelirimiz, işimiz yok. Pancardan başka bir şeyimiz yok. ” sözlerine yer verdi.

haberhemsin.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu