Haber

Gazeteci Deniz Yücel’e ‘Cumhurbaşkanına Hakaret’ten Tutuklama Kararı

İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ ve ‘Devlete ve yargı organlarına alenen hakaret’ suçlamasıyla yargılanan Die Welt gazetesi yazarı ve Türkiye’nin eski temsilcisi Deniz Yücel hakkında tutuklama kararı verdi. .

Die Welt gazetesi yazarı ve eski Türkiye temsilcisi Deniz Yücel, gazetede farklı tarihlerde yayınlanan yazıları ve Cumhurbaşkanı Erdoğan hakkında “darbeci” ifadesini kullandığı için 1 yıl 8 aydan 6 yıl 8 aya kadar hapis cezası ile yargılandı. “devlete ve yargı organlarına alenen hakaret” ve “cumhurbaşkanına hakaret” hataları. Hapis cezasıyla yargılandığı davanın duruşması bugün İstanbul 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görüldü.

Duruşmaya tutuksuz sanık Deniz Yücel katılmazken, avukatı hazır bulundu. Duruşmada Adalet Bakanlığına gönderilmek üzere istinabe (davanın görüldüğü mahkemeye gönderilmek üzere, tanık ifadesinin başka bir yerde bulunduğu mahkeme tarafından alınmak üzere) belgeleri hazırlandı. Uluslararası Hukuk ve Dış İlişkiler Genel Müdürlüğü, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığına bağlı Savaş Bakanlığı aracılığıyla. kaydedildi.

Duruşmada söz alan sanık avukatı, “İstinabe belgeleri gönderilsin. Müvekkilin daha önce bu şekilde istinabe ile beyan verdiği dosyalar bulunmaktadır. Bu sefer Berlin Büyükelçiliği istinabe mektuplarını kabul edecek.” Mahkeme heyeti, sanık Deniz Yücel’in adresine ulaşılamaması nedeniyle savunmasına ulaşılamadığını belirterek, savunmasının tespit edilmesi için tutuklama kararı çıkarılmasına karar verdi. Sanık Yücel hakkında yazılan istinabe belgelerinin iade edildiğinin anlaşıldığı belirtilirken, istinabe düzenlenmesi talebinin de reddine karar verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu