Ekonomi

Kazanç görüşmesi: Caledonia Mining’in zorluklara karşı dirençli performansı

Caledonia Mining Corporation (NYSE: CMCL) CEO’su Mark Learmonth, son kazanç çağrısı sırasında şirketin 2023 mali performansına ilişkin genel bir değerlendirme yaptı. Blanket ve Bilboes oksit madenlerinde yaşanan sorunlarla yıla zorlu bir başlangıç yapan şirket, üçüncü çeyrekte bu sorunları çözmeyi başardı.

Caledonia, Blanket madenindeki yıllık altın üretiminin 75.000 onsun biraz üzerinde gerçekleşerek beklentileri karşıladığını bildirdi. Ancak brüt kâr, özellikle artan üretim maliyetleri nedeniyle 41,5 milyon dolara geriledi. Şirket, elektrik tüketimini azaltmak ve işgücü verimliliğini artırmak için adımlar atarken, üç aylık temettü ödemesini de sürdürüyor.

Önemli Çıkarımlar

 • Blanket madenindeki yıllık altın üretimi 75.000 onsun üzerinde, beklentilere uygun olarak gerçekleşti.
 • Brüt kâr, artan üretim maliyetleri nedeniyle 41,5 milyon dolara geriledi.
 • Blanket’teki sondaj programı maden ömrünü 2041 yılına kadar uzattı.
 • Şirket aktif olarak elektrik kullanımını azaltmakta ve işgücü verimliliğini artırmaktadır.
 • Finansal zorluklara rağmen üç aylık temettü korunmuştur.
 • COO pozisyonu şu anda boştur ve yerine atanacak kişi duyurulacaktır.
 • Blanket madeninde güçlü nakit üretimi.
 • Üretimin 74.000 ila 78.000 ons arasında kalması bekleniyor.
 • Bilboes’un satın alınması ve güneş enerjisi santrali sayesinde bilanço büyümesi.
 • Yıl için 30 milyon doların üzerinde sermaye harcaması bekleniyor.

Şirket Görünümü

 • Caledonia, Blanket madenindeki üretimi 74.000 ila 78.000 ons seviyesinde sabit tutmayı planlıyor.
 • Sondaj sonuçlarına odaklanan revize kaynak beyanı hazırlanıyor.
 • Güneş enerjisi santrali mülkiyeti önemli maliyet tasarruflarına katkıda bulunuyor.

Önemli Ayı Gelişmeleri

 • Ocak ayında gerçekleşen satışlarla birlikte daha yüksek devam eden işler 4. çeyrek performansını etkilemiştir.
 • Üretimin yeniden dengelenmesine odaklanan 1. ve 2. çeyrekteki planlama sorunları nedeniyle artan maliyetler.
 • Ertelenmiş vergi yükümlülüğü, aktif vergi oranındaki değişikliklerle arttı.

Yükselen Önemli Noktalar

 • Olumlu sondaj sonuçları Blanket madeninin ömrünü uzatıyor.
 • Operasyonel zorluklara rağmen güçlü nakit üretimi.
 • Bilboes sülfit malzemesi umut vaat ediyor ve odak noktası oksitlerden kayıyor.

Özlüyor

 • Blanket madeni karmaşık vergi hesaplamalarıyla zorlu bir 1. çeyrek geçirdi.
 • Bilboes projesi, oksit sonuçlarının yetersiz olması nedeniyle bakım ve onarıma alındı.

Soru ve Cevaplarda Öne Çıkanlar

 • Güç kaynağı şu anda doğrudan ithalat, dizel jeneratörler ve bir güneş enerjisi santralinden oluşuyor.
 • Bilboes’un finansmanı ve üretim zaman çizelgesi finansal desteğin sağlanmasına bağlıdır.
 • Bilboes için fizibilite çalışması atık tesisi değişiklikleri ile devam ediyor.

Görüşme boyunca Learmonth, şirketin özellikle elektrik kullanımı açısından yüksek maliyetleri ele alma konusundaki kararlılığını yineledi. Blanket madeni güçlü bir nakit yaratan varlık olmaya devam ediyor ve şirket üretim hedeflerini sürdürme konusunda iyimser. COO’nun ayrılışı not edildi ve yerine geçecek kişinin yakında duyurulması bekleniyor. Caledonia’nın bilançosu, Bilboes’un satın alınması ve şu anda enerji tedarik stratejisinin önemli bir parçası olan güneş enerjisi santraline yapılan yatırımı yansıtacak şekilde büyüdü. Şirket, bu yıl 30 milyon doların üzerinde harcama yapmayı bekleyerek yüksek sermaye harcaması seviyelerine karşı korunuyor. Caledonia faaliyetlerini optimize etmeye odaklanmış durumda ve Bilboes projesi için borç, halka açık sermaye piyasaları ve ortak girişimler de dahil olmak üzere çeşitli finansman seçeneklerini değerlendiriyor. Yaşanan aksaklıklara rağmen CEO görüşmeyi şirketin geleceğine dair olumlu bir bakış açısıyla tamamladı.

InvestingPro İçgörüleri

Caledonia Mining Corporation’ın (NYSE: CMCL) CEO Mark Learmonth tarafından açıklanan 2023 yılı finansal performansı, maliyet tasarrufu ve verimliliğe stratejik olarak odaklanmayı sürdürürken operasyonel zorlukların üstesinden gelen bir şirketi yansıtıyor. InvestingPro verileri ve ipuçları, şirketin finansal sağlığı ve gelecek beklentileri hakkında daha fazla bağlam sağlıyor.

InvestingPro Veri ölçümleri, Caledonia Mining Corporation’ın 209,22 milyon dolarlık bir piyasa değerine sahip olduğunu ve madencilik sektörü içinde orta büyüklükte olduğunu gösteriyor. Geçmişteki zorlukları yansıtan -46,00’lık negatif F/K oranına rağmen, 2023’ün 4. çeyreği itibarıyla son on iki ay için düzeltilmiş F/K oranı 12,56 gibi daha olumlu bir seviyede bulunuyor. Bu iyileşme, kazançlarda olumlu bir değişime işaret ediyor. Buna ek olarak, şirketin aynı dönemdeki brüt kâr marjı %40,36 ile oldukça güçlüdür ve bu da madencilik sektöründe kritik bir faktör olan gelire oranla maliyetleri kontrol etme konusundaki etkileyici becerisine işaret etmektedir.

InvestingPro İpuçları’ndan iki önemli bilgi göze çarpıyor. İlk olarak, analistler net gelirin bu yıl artmasının beklendiğini tahmin ediyor ki bu da şirketin operasyonel verimliliği artırma çabaları ve Blanket madenindeki olumlu üretim görünümüyle uyumlu. İkinci olarak, Caledonia’nın hissedar değerine olan bağlılığı, %5,2’lik önemli temettü getirisi ve 12 yıl üst üste temettü ödemelerini sürdürme geçmişi ile vurgulanmaktadır. Hissedarlara değer geri dönüşündeki bu tutarlılık, dalgalanan emtia fiyatları ve operasyonel riskler nedeniyle değişken olabilen bir sektörde özellikle dikkate değerdir.

Caledonia Mining Corporation’ın finansal durumunu daha iyi anlamak ve daha fazla bilgiye erişmek için yatırımcılar https://www.investing.com/pro/CMCL adresinde bulunan diğer InvestingPro İpuçlarını inceleyebilirler. Platformda şu anda şirketin finansal ölçütleri ve gelecek görünümüne ilişkin kapsamlı bir analiz sunan 9 ipucu listelenmektedir. Yıllık veya iki yıllık Pro ve Pro+ aboneliği ile ilgilenenler INVTROZEL1A kupon kodunu kullanarak ek %10 indirim kazanabilir ve yatırım araştırmalarınızı değerli, gerçek zamanlı veriler ve uzman analizleriyle zenginleştirebilirler.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

muratpasa-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu