Ekonomi

Memur-Sen: Kamuda ücret skalası baştan aşağı revize edilmeli

Memurların 2024 ve 2025 yıllarında alacağı maaş zammını belirleyecek olan toplu sözleşmelerde halk zam teklifini önümüzdeki hafta sunacak. Memur-Sen ise 2024 için 2 yıl 3 ay olmak üzere toplamda yüzde 110 zam teklifiyle masaya oturdu. Teklifte ilk çeyrekte yüzde 25, ikinci çeyrekte yüzde 10, 2024 yılı için üçüncü çeyrekte yüzde 15, dördüncü çeyrekte yüzde 10. 2025 yılı için ilk altı ayda yüzde 15, ikinci altı ayda yüzde 15, refah payı ise yüzde 10 talep ediliyor. her iki yıl için. Halk karşı teklifini getirecek.

“Kamuda ücret skalası baştan aşağı revize edilmeli”

Konuyla ilgili Hürriyet’e konuşan Yalçın, hükümeti enflasyon tahminlerine dayalı süreci yürütmemeye davet etti. “Tahminlerle değil, gerçeklerle süreci yönetelim” diyen ve memurların asgari maaşının 30 bin lira olması gerektiğini belirten Yalçın, “Kamuda ücret skalası baştan aşağı gözden geçirilmeli. memur ve aynı işi yapan işçilerin karşılaştırılması kamuda iş huzurunu ortadan kaldırmaktadır”.

Toplu sözleşme kapsamında 4 milyon kamu görevlisi ve 2 milyon 300 bin emekli memur bulunduğunu belirten Yalçın, aileleriyle birlikte 25 milyon kişinin süreci beklediğini söyledi. Son yıllarda yaşanan ekonomik istikrarsızlığın gelir dağılımındaki uçurumu her geçen gün artırdığını vurgulayan Yalçın, şöyle devam etti:

“En düşük memur maaşı şu anda 20 bin 352 TL”

“Ücret skalasında dengesizlikler artıyor ve bu durum çalışma barışında önemli sorunlara yol açacak boyuta ulaştı. Sayın Cumhurbaşkanı en düşük memur maaşının 22 bin TL olacağını söyledi. Ancak bu söz tam olarak yerine getirilmedi. En düşük memur maaşı şu anda 20 bin 352 TL. Yani memur olarak 1.650 lira borcumuz var. En düşük maaşın işe yeni başlayan bekar çalışan üzerinden hesaplanması gerekirken; Evli olan, eşi yardım alan memur üzerinden hesaplanır. Bu bize göre yanlış bir hesaptır. Şimdi ister üzerinden geçilsin, ister yüzde olarak bu söz yerine gelsin. Bunun üzerinden müzakerelere devam edelim. Toplu sözleşme ile birlikte en düşük memur maaşının 30 bin TL civarında olması gerektiğini ve bunun adil bir analiz olduğunu dile getirdik.”

“Emeklilik için dilekçe verenlerin çoğu dilekçelerini geri çekti”

Yalçın, Kamu Patronu Komisyonu’nun önerisinin ardından kendi duruşlarını netleştireceklerinin de altını çizdi. Yalçın, “Kamu görevlilerini enflasyon karşısında ezmemek için toplu sözleşmede şimdiye kadar gösterilen usulün dışına çıkmak gerekiyor. Bu nedenle önceki dönemlerden farklı olarak üçer aylık artışlarla teklifimizi sunduk ve refah payında ısrarcıyız.”

Zamlara emeklilerin de dahil edilmesini istediklerini kaydeden Yalçın, “Maaşlarında yüzde 50 düşüş yaşanıyor, eş ve çocuk yardımları kesiliyor. Yüzde artışı ile birlikte emeklilerimize cömert zam, eş ve çocuk yardımı yapılmalıdır. Bu nedenle EYT’ye emeklilik dilekçesi verenlerin büyük çoğunluğu dilekçelerini geri çekti. Yine bu çerçevede ileride emekli olacaklar için şunu belirteyim, aldığımız tüm ödemelerin emekli maaşı kesintisine yansımasını istiyoruz.

Süreç nasıl ilerleyecek?

1 Ağustos prestijiyle müzakereler başladı. 14 Ağustos prestijiyle hükümet teklifini açıklayacak. 22 Ağustos’a kadar müzakereler devam edecek. Anlaşma sağlanmasa bile hakem heyeti süreci başlayacak. 23-25 ​​Ağustos ortasında hakem heyeti başvuru süreci ve 26-31 Ağustos hakem heyeti süreci gerçekleştirilecek.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu