Ekonomi

MicroStrategy, BTC performansına dayalı olarak 1. çeyrekte kar açıkladı

Investing.com – Uluslararası yazılım şirketi MikroStrateji2023 yılının ilk çeyreğine ilişkin finansal sonuçlarını açıkladı.

Son 9 çeyreğin ardından ilk çeyrekte de kar açıklayan MicroStrategy, elinde en çok BTC tutan kurumsal şirket olmaya devam ediyor.

2023 yılının ilk çeyreği için açıklanan mali sonuçlara göre şirket, ilk 3 ayda 461,2 milyon dolar net gelir elde etti. Tıpkı 2022 yılı gibi MikroStrateji 130,8 milyon dolar net zarar açıkladı. İlk çeyrekte BTC fiyatındaki artış, MicroStrategy’nin mali sonuçlarını olumlu etkileyerek şirketin bir kereye mahsus 453,2 milyon dolarlık vergi avantajı elde etmesini sağladı.

Beklenenden yüksek gelir açıklayan MicroStrategy’nin hisseleri ilk çeyrekte yükseldi bitcoin Yükselişine paralel olarak fiyat da yılbaşından bu yana yüzde 118 arttı. Bitcoin’deki fiyat artışı ilk 3 ayda yaklaşık %70 oldu.

2020 yılında Bitcoin alımlarına başlayan şirket, ilk çeyrek mali sonuçlarına göre şu anda portföyünde 140 bin BTC tutuyor. Öte yandan şirket, 2023 yılının ilk aylarında portföyüne yenilerini ekledi. 7.500 BTC dahakatma.

MicroStrategy CEO’su Phong Le, dijital varlık manzarası olgunlaşmaya devam ederken, Bitcoin stratejimize olan inançlarının güçlü kaldığını söyleyerek şirketin hala Bitcoin stratejisine bağlı kaldığını vurguladı.

MicroStrategy Finans Müdürü Andrew Kang, şirketin Bitcoin garantili kredisini ilk çeyrekte kapattığına dikkat çekerek, kaldıraç azaldıkça sermaye yapılarının güçlendiğini belirtti.

Öte yandan MicroStrategy, beklentilerin üzerinde bir ilk çeyrek raporu sunarken, MSTR hissesinin %5’ten fazla değer kaybettiği, hisse fiyatının ise 310 doların altına düştüğü kaydedildi.

Bitcoin 30.000$ bandına adım attığında, MicroStrategy’nin birim başına maliyeti BTC başına 30.000$’ın biraz altındaydı, kiralama sözleşmesi kripto varlıklarını devrettikten çok sonra. BTC fiyatındaki dünkü %4’lük düşüşün ardından, şirketin kripto varlıklarla ilgili karlılığı yeniden negatife döndü.

Author: Günay Caymaz

haber-osmancik.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu